Jak odcházejí peníze

Již 6,9 miliardy korun z nárokovaných necelých 7,4 miliardy korun vyplatil Státní zemědělský intervenční fond (SZIF) prostřednictvím zjednodušených přímých plateb, tzv. SAPS, k začátku února. Podle jeho mluvčí Jitky Slukové peníze dostalo 18 515 tisíce žadatelů z 20 251 přihlášených.

Další 3,9 miliardy korun odešlo k zemědělcům v rámci národních doplňkových plateb, tzv. top-up. Zbývá ještě vyplatit zhruba tři miliardy korun. Z přijatých 17,2 tisíce žádostí jich SZIF podle mluvčí vyřídil 3,3 tisíce. „Do začátku února fond rozeslal 11 859 rozhodnutí o přidělení platby top-up, z toho 75 bylo zamítavých. Převážná většina chyb u těchto žádostí v celé České republice je nesplnění intenzity chovu přežvýkavců,“ doplnila Sluková.
Necelých 230 milionů korun má SZIF ještě vyplatit na příspěvcích pro méně příznivé oblasti, kam dosud odešlo 2,6 miliardy korun. Na tyto peníze čeká ještě asi 1300 žadatelů, zatímco podporu na LFA obdrželo téměř 7,8 tisíce zemědělců.
S výplatou podpor z agroenvironmentálních opatření chce fond začít podle mluvčí zhruba v polovině března. Uchází se o ně asi 9,2 tisíce zájemců s nárokem na 3,15 miliardy korun.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *