Jak se bránit falešným inspektorům

Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI) opakovaně varuje před muži, kteří se vydávají za inspektory potravin. Kromě případu ukradených peněz začali již také vybírat blokové pokuty.

Po dvou případech, které Potravinářská inspekce zaznamenala v pondělí 16.ledna, se falešný inspektor nebo inspektoři objevili znovu na dalších třech místech, znovu v Praze 6, v Praze 8 a v Hostivicích v okrese Praha-západ. Prodavačkám prodejen, které muž nebo muži „zkontrolovali“, se prokázali falešným průkazem, který byl sice opatřen logem SZPI, ale nesprávnou adresou inspekce. Za údajné přestupky na místě vyinkasovali blokovou pokutu tisíc a dva tisíce korun. Právní předpisy přitom inspektorům SZPI neumožňují ukládat na místě blokovou pokutu. Tu inspekce ukládá výhradně ve správním řízení.
Potravinářská inspekce znovu upozorňuje všechny obchodníky nebo provozovatele potravinářských podniků, aby by při návštěvě inspektorů vyžadovali nejen průkaz SZPI, ale také tzv. Pověření ke kontrole, kterým musí být každý inspektor povinně vybaven. Inspekce rovněž doporučuje, aby obchodníci při jakémkoli podezření kontaktovali Inspektorát SZPI v Praze na telefonním čísle 257 199 511, případně se obrátili na kterýkoli jiný inspektorát SZPI. Kontaktní telefonní čísla jsou uvedena na webových stránkách Potravinářské isnpekce www.szpi.gov.cz.
Pro podezření ze spáchání trestného činu podala Státní zemědělská a potravinářská inspekce podnět na neznámého pachatele na Polici ČR.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *