03.08.2000 | 03:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Jak se státním majetkem

Problémy s evidencí majetku mají podle Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) některá školní hospodářství. Někdy je na jejich počátku již samotné vymezování majetku školních statků zřizovatelem, jímž je v případě středních zemědělských škol ministerstvo školství mládeže a tělovýchovy (MŠMT).

To například po 1.9.1991 určilo v sedmi z jedenácti kontrolovaných školních statků právo hospodaření i k majetku, který na základě zákona 229/91 Sb. „o půdě“ přešel pod správu Pozemkového fondu (PF). Jde o zemědělské budovy v celkové hodnotě asi 435 milionů Kč a pozemky o úhrnné výměře zhruba 5737 ha. Školní hospodářství vedla tyto nemovitosti ve své evidenci, neoprávněně je odepisovala a vytvářela část fondu reprodukce investičního majetku. NKÚ přitom ve své zprávě konstatuje, že v žádném obecně závazném předpise není určeno, kdo vlastně má majetek, který na základě zákona 229/91 Sb. přešel pod PF, evidovat v účetnictví. MŠMT také neřešilo ztrátovost školních zařízení. Ta přitom vykázala od roku 1991 do roku 1998 ztrátu z hlavní i hospodářské činnosti v úhrnné výši 201,8 milionu Kč.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down