27.04.2022 | 11:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Jak snížit erozi půdy u brambor

Pěstování brambor je v ČR často spojeno s rizikem vodní eroze, protože většina pozemků (v bramborářské výrobní oblasti) patří do kategorie mírně erozně ohrožených. Společnost P & L, spol. s r. o., vyvinula taková technická řešení, aby se vodní eroze na pozemcích s bramborami výrazně eliminovala.

Touto problematikou se P & L společně s dalšími členy řešitelského týmu (VÚRV, VÚMOP) zabývala v projektech TAČR TA02021392 a NAZV QK 1910282. Společným výsledkem je technologický postup, který umožňuje na MEO pozemcích úspěšně čelit srážkám okolo 35 mm za třicet minut, což je na úrovni velmi silného deště.

Modulátor hrůbku

Technologie pěstování brambor neumožňuje výrazné změny zpracování půdy před sázením. Stěží se poučíme u plodin jako je kukuřice, kde se dá využít systém meziplodin, podplodin, pásového zpracování půdy a jiných postupů. Proto boj s erozí u brambor musíme zahájit při sázení. Řešení je snadné. Pokud si pěstitel vybaví svůj jakýkoliv sázeč speciálně vyvinutým Modulátorem hrůbků od P & L, potom je na dobré cestě. Modulátor totiž tvaruje strany hrůbků pod vyšším úhlem a vytváří mělčí nekolejovou brázdu. Tím hlavním přínosem ovšem je, že na vrcholech hrůbků tvoří důlky a v nekolejové brázdě hrázky. Technologie důlkování a hrázkování je totiž jediným řešením, jak zadržet vodu na pozemku s bramborami na MEO pozemcích, tak aby neodtékala po spádnici a tím sebou nestrhávala půdu.

Kypřič Varior 600

Technologie důlkování a hrázkování je sice velice účinná, ale má své limity. Při opakovaných srážkách před vzejitím se retenční schopnost důlků a hrázek začíná snižovat, protože se na povrchu hrůbků často vytváří půdní škraloup, který retenci vláhy snižuje. Společnost P & L zkonstruovala unikátní kypřič hrůbků brambor před vzejitím, který zásadním způsobem zvýší ochranu pozemku před vodní erozí. Kypřič Varior 600 (záběr stroje 6 m) je zařízení, které před vzejitím kypří hrůbky, odstraňuje půdní škraloup, plevele a obnoví hrázky v nekolejové brázdě. Varior 600 (foto) je vybaven aplikátorem kapalných hnojiv, která ukládá pomocí speciálních aplikačních nožů do kořenové zóny brambor. Kypřič od P & L je originálním řešením, což potvrzuje udělení patentové ochrany na úrovni EU (EP3504949).

Eroze půdy u brambor je závažným problémem, který by v případě zpřísňování pravidel pěstování mohl tuto plodinu takřka vyřadit z osevního postupu na MEO pozemcích. Technologické řešení pro brambory ověřené v ČR máme. Co ovšem nemáme, je ochota MZe tuto technologii (jako jedinou možnou) zařadit do protierozní vyhlášky. A pěstitelé často nemají vlastní motivaci půdu dostatečně chránit, byť by takto měli činit i bez toho, zda je technologie v DZES zařazena. Prostě jen proto, že chtějí zachránit tuny půdy, které každoročně voda odplaví tam, kde ji zemědělci nepotřebují.*

Antonín Šedek
Produkt manažer strojů P & L

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down