25.09.2007 | 01:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Jaká bude společná politika unie?

Na to se snaží najít odpověď seminář věnovaný předběžným prioritám předsednictví ČR a budoucnosti Společné zemědělské politiky, který dnes celý den probíhá v budově ministerstva zemědělství. Agrowebu to sdělila ředitelka odboru komunikace MZe Ilona Chalupská.

Společná zemědělská politika hraje mezi ostatními evropskými politikami významnou roli především do budoucna z hlediska strategického zásobení potravinami a obnovitelnými zdroji energie a z pohledu rozvoje venkovských regionů. V diskuzi o budoucí podobě SZP se tedy podle Chalupské v zásadě řeší dvě otázky: jak má vypadat, aby odpovídala potřebám a výzvám 21. století, a kolik finančních prostředků a z jakých zdrojů má být na ni vyčleněno. Na to odpoví nadcházející „zdravotní pověrka“ a následná velká debata k podobě SZP a její úloze jako významné položce evropského rozpočtu.
Ministr zemědělství Petr Gandalovič mj. upozornil na určitou výjimečnost právě našeho předsednického mandátu: „Naše předsednictví bude specifické a role České republiky citlivější navíc z toho důvodu, že v červnu 2009 končí funkční období stávajícího složení Evropské komise a následně se budou konat volby do Evropského parlamentu. To všechno naše předsednictví nepochybně ovlivní a my budeme konfrontováni s mnohem intenzivnější veřejnou diskusí.“
„V zemědělském sektoru bude mít naše předsednictví poměrně unikátní rysy z hlediska objemu práce. Dostatečně to dokumentuje sto osmnáct pracovních skupin, osmdesát pět řídících výborů, které budeme muset zásobovat agendou, koordinovat a efektivně administrovat, více než sto zasedání zabývajících se zemědělskou problematikou a přes sedmdesát věnovaných veterinárním a fytosanitárním tématům,“ vypočetl první náměstek ministra zemědělství Ivo Hlaváč. MZe se teď proto zaměřuje na získání kvalitní expertní základny. „Evidujeme téměř dvě stovky expertů, z čehož přibližně polovina je z ministerstva,“ doplnil náměstek Hlaváč.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down