Jako malý živnostník se uživím lépe než velká zemědělská družstva

„Finance jsou až na prvním místě,“ směje se při krátkém rozhovoru Ing. Jiří Bohatec u otázek kolem financování jeho podnikání a dodává, „Komerční banka je pro mě silný obchodní partner, který při mně stojí od počátku.“

Ing. Jiří Bohatec je volný podnikatel v oblasti rostlinné a živočišné výroby. Tomuto oboru se věnuje od střední školy, chvíli dokonce také jako učitel na zemědělské škole. A jak říká, do podnikání by nikdy nešel, kdyby neměl zajištěného nástupce.
 
Co vás přivedlo k oboru zemědělství? Měl jste od mládí jasno v tom, že se chcete zabývat rostlinnou a živočišnou výrobou, nebo jste se o zemědělství začal zajímat až po roce 1989, kdy se lidem otevřely možnosti podnikání?
Naše rodina pracovala odjakživa v zemědělství, rodiče byli soukromníci, ale v padesátých letech museli vstoupit do družstva. Já jsem vystudoval střední i vysokou školu zemědělskou a po škole jsem působil v družstvu. V roce 1989 jsem z družstva vystoupil, ale hned jsem nezačal podnikat. Ještě deset let jsem učil na zemědělské škole u nás v Boskovicích a přitom jsem z družstva nabíral první hektary. Až v roce 1999 jsem se definitivně rozhodl pro podnikání. Začal jsem intenzivně shánět půdu v Boskovicích a jejich okolí. Asi bych do toho ale nešel, kdyby se už tehdy ke mně nepřipojil zeť. Tím, že jsem věděl, že budu mít pokračovatele, mi podnikání přišlo smysluplné. A hlavně sám bych všechno těžko zvládal. 
 
Čím se nejvíce ve svém podnikání zabýváte?
Na počátku jsme měli půl na půl živočišnou a rostlinnou výrobu. Dříve jsme měli větší chov prasat, v jednom turnusu jsme měli 250–300 prasat. V rostlinné výrobě se zase od počátku soustředíme na řepku a obilí. Situace se ale postupně hodně změnila a podmínky jsou pro nás už v oblasti živočišné výroby méně výhodné, resp. staly se pro nás nevýdělečné. Cena prasat šla tak dramaticky dolů, že dnes obhospodaříme už jen pár malých odběratelů. Zůstal nám de facto jeden větší odběratel, a tím je poměrně velké řeznictví Steinhauser. Pak už nacházíme odbyt jen u několika menších řezníků a místních jednotlivců. Rostlinná výroba nám tak dnes zabere více než 80 %.
 
Rostlinná výroba vás obchodně uspokojuje?
Ono je dnes těžké najít plodinu, která by zázračně vydělávala a měla extrémní poptávku. Je těžké najít něco originálního. Cena řepky je v těchto dnech cenově na slušné úrovni. Cena obilí není pro letošní sklizeň zatím stanovena, přestože se už sklízí. Je to pro nás trochu komplikované, ale stejně tak to bylo například i minulý rok. Dobré však je, že poslední zprávy hovoří o růstu ceny za obilí. Uvidíme, jak s letošní sklizní pochodíme.
 
Kdo vlastně určuje cenu na trhu?
Samozřejmě ti největší hráči a také zájem odběratelů. Například pro Čechy je hodně důležitý trh v Polsku, kam každý rok odjede řada kamionů a vagonů s rostlinnou produkcí. Pro mě osobně je nejdůležitější zprostředkovatelská firma, která ode mě nakoupí ve velkém a dále prodává menším odběratelům.
 
Jak jste zvládl počátek podnikání po stránce financí? Z platu učitele si lze jen těžko představit, že někdo rozjede úspěšný byznys?
To bylo samozřejmě velmi těžké. Na počátku, tedy v roce 1990, bylo na chvíli možné všechno. Přišel jste do banky a dostal jste až 80 % na nákup traktoru a dotace byly rozdávány neefektivně. Takže kdo se velmi rychle rozkoukal a stihl tuto „uvolněnou dobu“, mohl na tom vydělat. Situace se ale rychle změnila. Po zhruba roce bylo už horší získat například státní finanční podporu. Já mám firemní účet od úplného počátku u Komerční banky. V devadesátých letech bylo poměrně těžké získat úvěr, a to u jakékoli banky, produkty jako kontokorenty, úvěry, hypotéky a kreditní karty byly v plenkách. Se vstupem do Evropské unie se ale situace hodně změnila a banky včetně KB začaly poskytovat různé typy úvěrů včetně nezajištěných. Dnes si nejen podnikatelé vybíarají z celé škály produktů a my s bankéřkou řešíme úvěry na míru mému podnikání.
 
Jaký produkt konkrétně využíváte vy pro své podnikání?
Já jsem si zvolil revolvingový úvěr, který zajišťuje volné peníze pro potřeby firmy, v mém případě do 1 milionu korun. Kdykoli na účet vložím peníze, snižují se úroky a mám je opět k dispozici, je to hodně flexibilní produkt. Tento úvěr je v mém případě jištěn směnkou a jsem s ním dlouhodobě spokojen. V podstatě můžu říct, že jsem čím dál spokojenější se službami Komerční banky. Zkusil jsem i jiné bankovní domy, ale určitě zůstanu tam, kde jsem. Komerční banka šije skutečně produkty pro podnikatele na míru, jsou zde schopni mě vyslechnout a komplexně řešit mé problémy. Vedle toho samozřejmě úvěrem financujeme nákup strojů, což nám také velmi v podnikání pomáhá.
 
Využíváte pro své podnikání dotace?
Víte, já osobně dotace v tuto chvíli nepotřebuji. Žádost o ně by s sebou totiž přinesla velké rozšíření celého podnikání. A na to my teď nepomýšlíme. My jsme v podstatě na dotace v tuto chvíli malí, máme jen 205 hektarů půdy. Na to, aby dotace měly smysl, bychom museli mít minimálně dvojnásobek půdy a dvojnásobný finanční obrat. My jsme v současné chvíli, dalo by se říct, se vším tak akorát… Nám by se vyplatilo žádat o dotace ve chvíli, kdy bychom měli jasnou vizi o rozšíření podnikání.
 
A jak celkově vnímáte dotace v zemědělství?
Bez dotací je velmi těžké vůbec přežít především pro větší zemědělská družstva. Dotace jsou celkově velmi potřebné pro větší podniky a po pravdě já jako menší podnikatel se lépe uživím, protože mám mnohem menší náklady a nemám zaměstnance. Velké podniky se také budou stále více a více potýkat s nedostatkem odborníků, protože ti v jiném oboru dostanou lepší peníze. Pak je těžké někoho zkušeného udržet za nízký plat v zemědělství.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *