24.07.2000 | 03:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Jakostní parametry pro minimální cenu mléka určí asi ministerstvo

Představitelé Agrární komory a Českomoravského svazu mlékárenského se minulý týden nedohodli na tom, jaké jakostní znaky mléka by v příštím roce měly podmiňovat jeho minimální cenu. Podnět k jejich jednání dala operativní porada ministra zemědělství. Z jejích závěrů je jasné: pokud se zemědělci a jejich odběratelé do určitého data nedohodnou, rozhodne o jakostních parametrech mléka pro příští rok samo ministerstvo.

Požadavky zástupců Agrární komory, které tlumočil její tajemník Jan Záhorka, jsme na Agrowebu uveřejnili dne 18. července. Na jeho slova odpovídá Michal Němec, výkonný ředitel Českomoravského svazu mlékáreského: „Již tak nízké jakostní parametry pro minimální cenu mléka by se podle požadavků zástupců zemědělců měly pro příští rok ještě zhoršit. Letos alespoň byl obsah tuku v mléce 36 g/l, pro příští rok AK navrhuje již pouze 33 g/l, k tomu opět obsah bílkovin 28 g/l a pouze základní znaky, to znamená celkový počet mikroorganismů somatické buňky a inhibiční látky. Jediné, co se podařilo obhájit, je obsah tukuprosté sušiny 8,5 %. Náš návrh na doplňkové znaky mikrobiologické, na kysací schopnost mléka, to všechno tvrdě odmítají,“ konstatoval l Němec a vysvětlil: „Všechny rozbory lze uskutečňovat v centrálních laboratořích a také se tak většinou děje. My jsme navrhovali, aby v případě celoměsíčních průměrů byly - po vzájemné dohodě mlékárny s dodavatelem - započítány i výsledky závodních laboratoří, a to ty, které nevyzní v neprospěch chovatele.“ Postavení mlékáren není podle Němce jednoduché: „Pokud stát určí nějakou cenu pro surovinu a nestanoví přitom cenu pro prodej finálních výrobků, pak vznikají disproporce, jejichž důsledky nesou zpracovatelé. Ti jsou tlačeni do nízkých cen své produkce nejen obchodními řetězci, ale také dovozem mléčných výrobků ze zahraničí. Pokud minimální cena bude pro příští rok nastavená jen na nejnižší parametry, pak mlékárna za všechno mléko, které přijme, bude moci zaplatit pouze minimální cenu a již jí nezbyde na to, aby dávala přídavky za lepší jakost. Dodavatelé tak nebudou zainteresováni na kvalitě mléka, která se proto bude stále zhoršovat. Při uplatnění srážek za mléko, které ani zmíněné nízké parametry nesplní, se minimální cena vlastně stane, stejně jako letos, cenou maximální.“

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down