10.04.2017 | 06:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Jandejsek: ČR má být proti rozpočtu EU, pokud se nesjednotí dotace

Premiér Bohuslav Sobotka by neměl podle nového prezidenta Agrární komory ČR Zdeňka Jandejska hlasovat pro rozpočet Evropské unie, který už bude ovlivněn další etapou evropské zemědělské politiky, dokud nebudou mít všechny členské státy podobnou výši národních dotací. Další etapa by měla začít platit od roku 2020.

Podle jeho slov by mělo jít o krajní možnost. K ČR by se pak mohly podle něj přidat i další nové státy EU. Staré členské státy totiž podle Jandejska zničily české zemědělství svými dumpingovými dovozy, kterým nemohou čeští zemědělci konkurovat.

Peníze přerozdělované z EU jsou podle Jandejska redistribuované zhruba správně mezi jednotlivé členské státy, problémem jsou podle něj národní a krajské dotace, stejně tak "skryté podpory". "Třeba v Rakousku každý, kdo zaměstná školáka, který přijde pracovat alespoň na pět let, dostane dotaci 250 tisíc korun na rok od ministerstva práce. A pokračujeme dál, odbytové organizace dostanou peníze, zpracovatelské organizace dostanou peníze. To je kolonizace východních zemí," řekl Jandejsek.

Rozpočet EU navrhuje Evropská komise, členské země a europarlament k němu zaujmou svá stanoviska. V případě států se rozhoduje takzvanou kvalifikovanou většinou, podpora je tedy potřeba nejméně od 16 zemí reprezentujících nejméně 65 procent obyvatel EU. Pokud se stanoviska Rady EU a parlamentu liší, hledá se kompromis, který následně musí obě instituce potvrdit. Český premiér tedy do práce na unijním rozpočtu přímo nezasahuje a vetovat jej nemůže.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down