Jarní mrazíky už vaši úrodu neohrozí

Počasí člověk neporučí a jarní výkyvy teplot, které mohou klesat i několik stupňů pod bod mrazu, jsou každoročně strašákem všech vinařů a sadařů. Dá se proti této očekávané nepřízni vůbec nějak bránit?

Díky společnosti AKP zaměřené na  techniku pro ochranu rostlin, která u nás již 5 let zastupuje belgickou společnost AGROFROST, mají pěstitelé proti jarním mrazům konečně účinnou zbraň – navíc s nízkými náklady jak na provoz, tak údržbu.

K poškození rostlin dochází jak vlivem nízkých teplot, tak vysoké relativní vlhkosti. Kapky rosy na květech se při poklesu teploty přemění na led, jehož krystalky pronikají stěnami buněk dovnitř a způsobí na nich nenapravitelné škody. Výrobky FrostGuard a Frostbuster fungují na bázi spalování propanu. Horký vzduch je poháněn směrem k plodinám, kterým krátkodobě dodá velké množství energie, díky čemuž se ledové krystalky na jejich povrchu nevytvoří.

Rostliny ošetřené výrobky FrostGuard a Frostbuster jsou chráněny třemi mechanismy účinku – lokálním zvýšením teploty, pohybem teploty a poklesem relativní vlhkosti spojeným s vzestupem hodnoty rosného bodu, v jejichž důsledku je z jejich povrchu eliminován nežádoucí výskyt ledu. Oba stroje plodiny nejen ochraňují, ale napomáhají také opylení a zlepšují růst ovoce. Kromě použití proti mrazu i mrazivému větru jsou tedy mnohými farmáři využívány ke zvýšení výnosů jejich plodin.

FrostGuard je stacionární zařízení původně navržené pro menší sady a vinice. Pro svou flexibilitu a snadné použití jej však s oblibou využívají pěstitelé i na větších plochách – zejména pak modely Revolution, které mohou být vybaveny systémem Auto-Start. FrostGuard ošetří rozlohu zhruba 1 ha. Mobilní tažné zařízení Frostbuster poskytne efektivní a levnou ochranu čtyř až osmi hektarů sadů či vinic dle příslušného typu, kdy si lze vybrat ze tří variant dle kapacity.*

AKP spol. s r. o.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down