Jaro je příznivé, ale dost suché

Brzký příchod jara umožnil zvládnout jarní práce zemědělcům v Moravskoslezském kraji. Někde už proto mají zaseto. Podle některých zemědělců by mohla být letošní úroda dobrá, i když se obávají pokračování sucha.

Ve společnosti Zemspol Studénka prozatím probíhá setí jařin podle agrotechnických lhůt. Rovněž regenerační hnojení se podle předsedy představenstva Zdeňka Šimečka zvládlo. Firma pěstuje obiloviny, olejniny, kukuřici jak na krmivo, tak pro obchodní účely. Úroda by nemusela být špatná, ale záleží na počasí, dodal Šimeček. Kvůli současným studenějším dnům však musí počkat se setím kukuřice, protože půda je stále chladná. Jinak ale firma neomezuje sázení žádných rostlin. Informoval, že přezimování některých plodin podle něho bylo horší, hlavně u řepky. Půda je ale po vydatné zimě v dobrém stavu.
Zaseto mají na Bruntálsku, tamním zemědělcům pomohl brzký příchod jara, výborné počasí. Ředitelka Agrární komory na Bruntálsku Miloslava Nováková předpokládá dobrou úrodu. Obává se však nedostatku vody, které zatím moc není.
Práce bez komplikací pokračují také v zemědělském družstvu Hraničář v Loděnici u Opavy. Zaseli jarní ječmen a cukrovku. Chystají se k setí kukuřice, uvedl ředitel družstva Břetislav Hrbáč s tím, že by to chtělo ještě víc vláhy. V družstvu pěstují i řepku a pšenici ozimou, jejich porosty podle Hrbáče přezimovaly dobře. Jaká bude letos úroda, neodhadl s tím, že se to pozná až během léta.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *