Krajské veterinární správy daly včelařům pokyn, který má úřední formu nařízení, aby ošetřili proti varroáze všechna včelstva přípravkem Varidol (FUM, AER) podle technologického postupu, stanoveného výrobcem, a to třikrát v období od 10. října do 31. prosince tak, aby mezi prvním a druhým ošetřením byl interval 14 až 21 dnů. Informoval o tom mluvčí Státní veterinární správy ČR Josef Duben.
V uplynulém roce se podle Dubna potvrdilo, že včasná a důsledná aplikace prostředku proti varroáze, onemocnění včel, které způsobují roztoči, přinesla kýžený efekt. Letos bylo případů zjištěné varroázy o 20 % méně proti předchozím letům. To znamená, že letos bylo zhruba deset procent včelstev s nálezem roztoče Varroa destructor.
V pokynech včelařům je přesně uvedeno, jak postupovat. Například, že poslední ošetření je nejlépe provést v době, kdy jsou včelstva bez plodu, tedy právě na začátku prosince. S ošetřením fumigací nebo aerosolem je nutné počítat v čase, kdy včely nelétají. Ve včelstvech při druhém a třetím ošetření nesmí být přítomen zavíčkovaný plod. Ten se odstraní buď vyřezáním nebo rozdrásáním tak, aby případně přítomní roztoči byli vystaveni účinným látkám. Podle klimatických podmínek se Varidol aplikuje při venkovní teplotě nad +10 ºC formou fumigace, při venkovní teplotě od +2 ºC do +10 ºC jako aerosol. Při použití acetonu lze aerosol aplikovat až do venkovní teploty – 5 ºC. Po posledním ošetření před odběrem zimní včelí měli musí být dodržen interval v délce nejméně 30 dnů, doporučuje Duben.
Včelaři pak musí podle mluvčího veterinárního dozoru provést odběr směsného vzorku zimní včelí měli ze všech včelstev na všech stanovištích a zajistit jejich doručení tak, aby byly nejpozději do 15. února 2010 dodány k vyšetření do Státního veterinárního ústavu nebo do laboratoře, která byla pro vyšetření na varroázu akreditována, a které Státní veterinární správa České republiky vydala souhlas k provádění laboratorní diagnostické činnosti. Tato činnost je jednou ze zákonných povinností chovatelů zvířat, tedy chránit je před nákazami.
Včelařští odborníci zastávají stanovisko, že řádně ošetřená včelstva proti varroáze jsou odolnější proti ještě horší nebezpečné nákaze včel – moru včelího plodu, upozornil Duben.
Mluvčí připomněl povinnost včelařů, která není prvotně „veterinární“, vyplývá totiž z vyhlášky č. 327/2004 Sb. vycházející z rostlinolékařského zákona. Podle vyhlášky je každá právnická nebo fyzická osoba, která je chovatelem včel, povinna oznámit písemně místně příslušnému obecnímu úřadu každoročně do konce února umístění trvalých stanovišť včelstev. Každé nové umístění stanovišť včelstev, včetně kočovných, chovatel včel musí oznámit písemně obecnímu úřadu nejpozději pět dnů před jejich přemístěním; pokud nové umístění nebude v zastavěné části obce, připojí chovatel jednoduchý situační náčrtek s označením stanoviště včelstev. Důvodem tohoto ustanovení je sice snazší šetření případných otrav včel, avšak i ta provádí úřední veterinární lékaři a navíc, dobrá znalost umístění stanovišť včelstev je výhodou při nákazových opatřeních, doplnil Duben.