24.10.2004 | 10:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Je chyba, že zemědělci nenabídli své sklady

Rozhovor s Josefem Kubišem, členem představenstva Agrární komory ČR

Blíží se termín pro zahájení intervenčního nákupu, přitom zajištěných skladů je stále málo. Budou mít vůbec zemědělci šanci takto prodat své obilí?
Výkupy nabídly prostory pro necelých 320 tisíc tun obilí, které už tam mají naskladněné a dá se čekat, že sami toto zboží dodají do intervenčního nákupu. A nic od sedláků do těchto kapacit neodeberou. Je ale škoda, že zemědělci nevyužili možnosti přihlásit své sklady, jak je při třetím kole výběrového řízení vybídl Státní zemědělský intervenční fond. Přesvědčili jsme ho, aby dal do svých podmínek přijatelné podmínky pro smluvní skladovatele, ale využilo toho pouhých jedenáct zemědělských podniků, které přihlásily kapacitu kolem padesáti tisíc tun. Obávají se totiž, že se jim sklady nevyprázdní do příštích žní.
Je to jediný důvod, nebo se bojí, že by neudrželi kvalitu obilí?
To snad ne. Podmínky, které fond vyžaduje, by alespoň velcí pěstitelé určitě splnit mohli. Ale komu není rady, tomu není pomoci. Náš podnik se přihlásil a prošel bez velkých komplikací. Jak dopadli ostatní, zatím nevím, protože SZIF ještě kontroluje, zda sklady vyhovují. Podobně se měli zachovat i ostatní zemědělci s odpovídajícími sklady. Nedá se pořád čekat, že se o nás někdo postará. Je to i náš problém a pěstitelé měli pomoci ho řešit. Kde má fond vzít dostatečné kapacity, když žádné sklady nemá? Pro obchodníky je výhodnější obchodovat, než státu nabídnout sklady a brát za to jenom poplatky.
Co se tedy bude dít, když by nabídky skutečně dosáhly předpokládaných 1,5 milionu tun?
Jestliže statistika odhaduje sklizeň obilí včetně kukuřice na 8,8 milionu tun a domácí spotřeba může být nejvýše 6,4 milionu tun, pak tu nejméně dva miliony tun budou přebývat. Navíc intervenční cena je nejlepší, za jakou se dá prodat. Teď jde o to, co fond vykoupí. Nevím, jak to chce řešit, ale podle pokynů je povinen do čtyř měsíců od nabídky zboží odebrat.
Jste členem komoditního výboru pro obiloviny při SZIF. Ten se tímto problémem nezabývá?
Měli jsme zatím jediné jednání v září. Bylo to ustavující zasedání, na kterém jsme schválili základní dokumenty. Důležité jednání bude v polovině listopadu, kdy se už bude vědět, jaká je nabídka na intervenční nákup a skladová kapacita. Ale už na zářijové schůzce jsme chtěli, aby čeští zástupci požádali v Bruselu o pomoc se sklady. Také stát se ovšem musí postarat, nejenom unie. Maďarům také chyběly sklady a obrátili se na EU, ale podle posledních informací z komoditního výboru v Bruselu si je už údajně zajistili. My se asi málo staráme.
Dlouho jste za agrární komoru doporučovali, ať zemědělci neprodávají a počkají na lepší ceny. Nevyzrál na tom ale ten, kdo sklizeň zobchodoval hned ve žních?
Neprodali lépe, platily se většinou zálohové ceny. Ale stejně by se celá úroda tak rychle nezobchodovala. Je tu přebytek přes dva miliony tun a ten se musí s podporou Evropské unie nějak odčerpat, bez ní to nevyřešíme.
Trh s obilím se nehýbe a čeká se na intervenční nákup. Cena podle plodinové burzy klesá, co očekáváte dál?
O obilí nikdo nemá zájem, všichni vědí, že je ho všude dost. Nebýt intervenčního nákupu, cena na trhu by už spadla na dva tisíce korun za tunu. Nedovedu si představit, kdyby se přebytek nevyřešil. Na jaře, kdy se každý snaží uskladněné obilí prodat, by se asi dávalo za hubičku. Ale doufejme, že se tak nestane, když Evropská unie má nástroje, jak tomu zabránit.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down