23.12.2004 | 09:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Je-li cena stejná, není proč vyvážet

Východočeská divize Mlecoopu soustřeďuje 150 producentů mléka. Denně dodává pěti mlékárnám – do Hlinska, Čejetiček, Nového Bydžova (včetně Jičína), Alimpexu a německé firmě Müller - dohromady přes 300 tisíc litrů syrového mléka. Co se změní v odbytu od příštího roku, jsme se zeptali Davida Nováka, předsedy představenstva tohoto regionálního mlékařského družstva.

Už jste se rozhodli, zda posílíte dodávky drážďanské mlékárně?
Letos jsme jí prodávali zhruba 70 tisíc litrů suroviny denně a neplánujeme, že bychom toto množství od příštího roku zvyšovali. Nabídka německé mlékárny Müller je srovnatelná s podmínkami domácích mlékáren, takže není důvod mléko přesouvat. I tuzemští zpracovatelé už nabízejí ceny, které se blíží devíti korunám. Kupříkladu Hlinsko a Čejetičky dávají na příští rok v průměru kolem 8,80 koruny za litr, dosažitelná je i cena 9,10 až 9,20 koruny. Začátek nového roku je ve znamení obrovské poptávky po surovině. Kdyby měl centrální Mlecoop vykrýt vše, co požadují všechny domácí mlékárny, potřeboval by asi 1,5 milionu litrů mléka denně navíc. Některé smlouvy nám končí, a tak velmi zvažujeme, kde surovinu umístíme za nejvýhodnějších a nejstabilnějších podmínek.
Přistupují tuzemští zpracovatelé na vaše požadavky, tedy na dlouhodobé smlouvy s minimální cenou?
Na dlouhodobé smlouvy vždycky slyšela společnost Alimpex, dnes to jsou i Hlinsko a Nový Bydžov. Součástí smluv je minimální cena kolem 8,20 a 8,30 koruny za litr, pod něž platba neklesne i v dobách, kdy se nedohodneme na cenových dodatcích.
Platí mlékárny jiné nákupní ceny odbytovému družstvu a jiné samostatným dodavatelům?
Mlékařské družstvo je schopno přesouvat mléko a tam, kam přechází, tak logicky za lepších podmínek, než jaké mají dosavadní dodavatelé.
Co vše vaše družstvo svým členům nabízí?
Vedle stabilního odbytu mléka při co nejlepším zpeněžení se snažíme členům zajistit i dobré ceny různých materiálových vstupů. Tím, že je od dodavatelských firem odebíráme ve velkém objemu, dokázali jsme ceny stlačit na nižší úroveň, než jakou měli jako jednotlivci. Z provize, kterou jsme takto vydělali, jsme mohli po čtyři měsíce připlácet k litru mléka pět haléřů. Snažíme se o společném nákupu vstupů přesvědčit i jiná regionální družstva organizovaná v Mlecoopu, protože by to opět přineslo další peníze.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down