27.08.2018 | 12:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Je nutno pracovat na potravinové soběstačnosti

Společně bojovat za zájmy českých zemědělců v Bruselu, nutnost vytvoření dlouhodobé strategie hospodaření s vodou v České republice nebo boj s kůrovcem jsou výzvy, které bude třeba řešit. Uvedl to premiér Andrej Babiš při zahájení letošních Národních dožínek, které se uskutečnily poslední srpnovou neděli na českobudějovickém výstavišti. Podle něj dlouhodobě je třeba také pracovat na projektu potravinové soběstačnosti. Ministr zemědělství Miroslav Toman opět slíbil, že vláda nenechá kvůli horší úrodě „na holičkách". Vláda podle něj vyčíslí objektivně škody způsobené suchem.

Babiš uvedl, že Česká republika je už řadu let odkázaná na dovoz základních produktů ze zahraničí. „Podcenili jsme ten potravinový průmysl a neuvědomili jsme si, že úkolem státu je postarat se o bezpečnost lidí i o to, aby se uživili. Potravinová soběstačnost je strašně důležitá, hlavně pro příští generaci,“ zdůraznil Babiš. Chybou podle něj rovněž bylo, že Česká republika dovolila cizincům, aby kupovali půdu, která je teď drahá. Toman sdělil, že Česká republika soběstačná pouze v produkci hovězího masa. V ostatních komoditách je závislá na jejich dovozu a na importu potravin. Ministr ve svém vystoupení také uvedl, že se budou snažit zemědělce uchránit před zbytečnou administrativou.
Podle prezidenta Agrární komory ČR Zdeňka Jandejska Národní dožínky jsou oslavou něčeho, co nás živí. „Všichni bychom si měli uvědomit, že potraviny jsou vedle vody a energie základem existence lidstva, samozřejmě včetně našeho prostředí, které utváříme všichni - zemědělci,“ prohlásil Jandejsek a poděkoval všem, kdo se podíleli na sklizni letošní úrody. Primátor města České Budějovice Jiří Svoboda poznamenal, že zemědělcům se podařilo v rekordním čase sklidit úrodu, přičemž počasí určitě nekvitovali s povděkem. „Déšť nepřicházel, ale úroda není zase tak špatná,“ řekl. „Práce našich zemědělců si vážíme, jsme si vědomi toho, že jejich um nás živí a bez nich by tato země nebyla taková, jaká je. Země živitelka je jednou z příležitostí, kdy jim můžeme dát najevo vděčnost,“ konstatovala hejtmanka Jihočeského kraje Ivana Stráská. Místopředseda Slovenské zemědělské a potravinářské komory Miroslav Štefček poukázal na sto let českého zemědělství, které před několika lety bylo společné se slovenským. „Velmi si to ho vážíme a tuto úzkou spolupráci dále rozvíjíme,“ podotkl.

Celý článek najdete v týdeníku Zemědělec č. 36/2018.

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down
Memory: 10MB (2% of 500MB)