Je potřeba další podpora exportu mléka

Zhruba o 159 milionů litrů ze současných 680 milionů litrů by měl stoupnout státem dotovaný export mléka, aby se stabilizoval donácí trh. Značný nárůst přebytku produkce, který se běžně pohybuje kolem 650 milionů litrů, způsobují hlavně dovozy, vysoké zásoby některých výrobků a také menší růst domácí spotřeby než se očekávalo. Uvedl to ředitel Českomoravského svazu mlékárenského Michal Němec.

Státní zemědělský intervenční fond původně pro letošní rok
stanovil přebývající výrobu, jejíž export bude dotovat, na 630
milionů litrů. Poté vzhledem k přetlaku v tuzemsku objem zvýšil o 50 milionů litrů. Nákup mlékáren se pohybuje kolem 2,5 miliardy litrů ročně.
V rozpočtu pro letošek měl fond na vývoz mléka asi 1,3
miliardy korun. Kvůli propadu cen mlékárenských výrobků na
světovém trhu a také v důsledku přetrvávajícího silného kurzu
koruny se však tato částka ukázala jako nedostatečná. Fond proto prostřednictvím přesunů v rozpočtu sumu na dotace exportu zvýšil asi na 1,65 miliardy korun. Situace na trhu však podle mlékáren vyžaduje další výrazné posílení těchto zdrojů.
Ministr zemědělství Jaroslav Palas hodlá po vládě požadovat zhruba 4,1 miliardy korun na řešení aktuálních problémů ve svém resortu. Z toho by nemalá část měla jít právě na regulaci trhu s mlékem, uvedl Hugo Roldán z odboru komunikace MZe.
Situaci na tuzemském trhu zhoršují podle Němce hlavně
neustávající vysoké dovozy mlékárenských výrobků, ať už jde o máslo z EU, polské sýry či slovenské tekuté mléko. Důsledkem přetlaku je pak pokles výkupní ceny mléka v letošním roce.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *