19.11.2001 | 07:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Je prodej půdy hrozbou?

Spekulanti a praní špinavých peněz - tato slova se minulý týden nejčastěji objevovala v souvislosti s privatizací státní půdy. Ministerstvo zemědělství soudí, že novela zákona o prodeji půdy, která letos vstoupila v platnost, zlepší dosud váznoucí prodej státní půdy. Naproti tomu ti, kteří dnes hospodaří na pronajaté státní půdě, v novele vidí ohrožení své podnikatelské existence.

Podle předsedy zemědělského výboru sněmovny a současně předsedy Dozorčí rady Pozemkového fondu ČR (PF) Jaroslava Palase mohou celou privatizaci státní půdy zhatit spekulanti, kteří k nákupu půdy používají peníze nejasného původu. Konkrétní případy Palas neuvedl, řekl však, že o tom existují jasné indicie, které by měly sledovat orgány činné v trestním řízení. S tímto názorem sice nesouhlasí někteří opoziční politici, přiklánějí se k němu však představitelé profesních agrárních organizací. Jádro problému spočívá v takzvaných restitučních pohledávkách, které jejich držitelům dávají při koupi státní půdy přednostní právo na pozemek před dalšími zájemci.
Předseda Regionální agrární komory v Bruntále Jaroslav Stránský je přesvědčen, že zemědělci nemohou soutěžit se spekulanty, kteří přes nákup státní půdy properou špinavé peníze. Důvodem je právě přednostní právo na převod 50 procent výměry pozemků, nejvýše však 300 hektarů, žadateli, který má od PF půdu pronajatou nejméně pět let. Předkupní právo přitom podle Stránského nerozlišuje, zda zemědělec zprivatizoval majetek za milión nebo za 50 miliónů korun, takže dosavadní nájemce nebude schopen ze zmíněných 300 hektarů splácet zprivatizovaný majetek. O zbylou půdu se totiž utkají zájemci ve veřejné soutěži. "Jestliže někdo nakradl milióny, dopadne to tak, že nás v privatizaci přeplatí a získá pozemky. My jim navíc podle zákona umožníme, aby měli splátkový režim na 30 let," dodal. Do českého pohraničí podle Stránského organizovaně jezdí lidé, kteří skupují od restituentů pozemky po deseti hektarech, aby mohli jít do soutěže o nákup státní půdy. Obavy z toho, že dosavadním nájemcům vykoupí půdu spekulanti, potvrzují i předseda Českomoravského svazu zemědělských podnikatelů Jaroslav Brom a tajemník Agrární komory ČR Jan Záhorka. Podle posledně jmenovaného se proto komora snaží prosadit takovou právní normu, která by povolovala nákup zemědělské půdy pouze se zárukou, že se na ní bude po určitou dobu hospodařit.
Jak řekl mluvčí MZe Pavel Kovář, stát se snaží urychlit prodej státní zemědělské půdy a zpřístupnit ji českým rolníkům. Dokladem je podle něj právě červencová novela zákona o prodeji půdy, která zjednodušila administrativu převodů, vypustila některé důvody, pro něž nelze pozemek převést z vlastnictví státu, a přinesla výhodnější cenové podmínky. "Pokud se při prodeji půdy perou nějaké špinavé peníze, je potřeba, jestliže se někdo něco takového dozví, aby podal trestní oznámení," uvedl Kovář. Informace tisku o tom, že například na Chebsku patří polovina zemědělské půdy cizincům, se podle Kováře státní půdy netýkají. PF totiž během 2,5leté platnosti zákona o prodeji půdy odstátnil pouze 4700 hektarů zemědělských pozemků z plánovaných 500.000 hektarů. Fond navíc může prodávat pozemky pouze fyzickým osobám. Obcházení ustanovení, které zakazuje prodej půdy cizincům, pomocí obchodních společností tak podle Kováře nepřipadá v úvahu

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down