23.06.2004 | 04:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Ječmen se stal středem zájmu šlechtitelů z celého světa

Kvalitu produkce ječmene stále více ohrožují nové choroby. Šlechtitelé z celého světa se proto snaží o získání odrůdy, která by překonala odolností ty předcházejí. Dosavadní výsledky ve šlechtění této plodiny si mohlo navzájem prověřit tento týden v Brně a Kroměříži na devátém mezinárodním sympoziu o genetice ječmene 340 genetiků, šlechtitelů a zpracovatelů ječmene ze 42 států všech kontinentů.

Sympozium se koná pravidelně jednou za čtyři roky, střídavě na všech kontinentech. V České republice byl organizací pověřen Zemědělský výzkumný ústav Kroměříž. Ten letos představil odborné veřejnosti novou odrůdu Respekt. Vloni byla zaregistrována, nyní probíhají všechny potřebné zkoušky a na jaře příštího roku by už mohla být vyseta, informoval ředitel ústavu Slavoj Pavlík. Šlechtitel z ruského Krasnodaru zase například představil novou mrazuvzdorná odrůdu, která je vhodná do zemí s chladnějším podnebím.
Účastníci sympozia si mohli prohlédnout pokusné pozemky kroměřížského ústavu, na kterých jsou zasety typické odrůdy ze všech kontinentů. Někteří šlechtitelé totiž poslali před konáním sympozia své vlastní vzorky a mohli si tak ověřit, jak rostou jejich odrůdy v podmínkách střední Evropy," řekl předseda organizačního výboru sympozia Jaroslav Špunar. Poukázal například na japonské či korejské odrůdy, které se ukázaly pro tento region jako zcela nevhodné. Proto je důležité, poznamenal, aby každý stát měl vlastní výzkumné ústavy, kde by mohli šlechtitelé plodinu vždy co nejlépe přizpůsobit daným podmínkám.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down