21.03.2005 | 09:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Jediný svaz? Spíš utopie

Nedávný sněm Agrární komory ČR uložil jejímu představenstvu jednat o spojení čtyř hlavních nevládních organizací do jedné. Cestu pod jednu střechu by podle sněmovního usnesení měly najít Zemědělský svaz ČR, Asociace soukromého zemědělství ČR, Českomoravský svaz zemědělských podnikatelů a již zmíněná komora. Vyjádření jejich představitelů ale dávají tušit, že se spojováním to nebude tak horké.

„Jsem realista a takové spojení považuji za předčasné,“ uvedl nový prezident Agrární komory ČR (AK) Jan Veleba a současně také předseda Českomoravského svazu zemědělských podnikatelů. Prozatím si vytyčil jako jeden ze svých programových cílů lepší komunikaci uvnitř komory. Na rovinu přiznává, že nemá přesnější představy o úplném spojení čtyř organizací do jedné. Spíše to v současné době považuje za utopii. „Tento bod sněm doplnil do svého usnesení na základě návrhu z pléna. Nemyslím si však, že se sdružení do jediné organizace může vyřešit nějakým doporučujícím usnesením sněmu,“ řekl Veleba. Osobně nepředpokládá, že by ke spojení mohlo dojít během právě započatého tříletého volebního období vedení AK. A připouští, že snaha o integraci může ztroskotat i na rozdílných majetkových poměrech jednotlivých uskupení. „Agrární komora by nadále měla být zastřešující platformou, přitom každý její člen by měl mít dostatečné pole působnosti ke své činnosti a hájení zájmů těch, které zastupuje,“ představil Veleba svůj pohled.
Podle předsedy Zemědělského svazu ČR (ZS) Miroslava Jirovského by se všechny organizace měly nejprve domluvit na společné reprezentaci vůči zahraničí. „To je ten jednodušší krok a uvidíme, jak se vše vyvine dál,“ řekl. Spojení nevládních organizací včetně jejich majetku považuje Jirovský za problematické, ani si nemyslí, že by tyto samostatné právní subjekty měly zaniknout, kdyby třeba splynuly v AK. „My se nemůžeme v komoře rozpustit, protože tato organizace vznikla podle jiných zákonů než náš svaz. Ten má i jiné úkoly, které členstvím v AK neztrácí. Nedá se to chápat tak, že když jsme v komoře, zastupuje ona všechny naše zájmy,“ poznamenal Jirovský. Očekává, že k otázce společné reprezentace by se měla vyslovit letošní celostátní konference ZS. „Společná platforma by měla zahrnovat také Asociaci soukromého zemědělství ČR (ASZ),“ zdůraznil Jirovský.
„Zatím nás nikdo neoslovil. Nemůžeme se ale spojit s někým, kdo má naprosto odlišné názory na zásadní věci,“ reagoval předseda ASZ Stanislav Němec.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down