Jednání byla pozitivní

V návaznosti na cestu ministra Petra Bendla do Ruské federace byla Komora pro hospodářské styky se Společenstvím nezávislých států, speciální obchodní komora pověřena panem ministrem k zorganizování doprovodné mise, složené z představitelů českých firem. Na základě toho ministra doprovázela také delegace asi 27 podnikatelů. V podnikatelské misi byly zastoupeny zejména firmy dodávající zemědělské a potravinářské produkty, krmiva, mechanizaci, zpracovatelské technologie, zemědělské stavby, ale i firmy z oboru dopravy, financování, právních služeb a dodávek softwaru. Na bližší výsledky této mise jsme se zeptali výkonného ředitele této komory Františka Masopusta.

Mohl byste shrnout závěry cesty do Ruské federace? Cesta ministra Bendla byla připravována poměrně dlouho, dost jsme přemýšleli, kam se vydáme. Stěžejních zemědělských regionů je poměrně dost a regionů, které jsou napůl zemědělské, je ještě víc. Po poradě s naším a ruským velvyslanectvím jsme vygenerovali Samarskou oblast a Moskvu. Myslím si, že jednání v Samaře, kam přišlo kolem 150 místních partnerů, a 3,5 hodiny dvoustranných rozhovorů potvrdily, že výběr byl správný. Reakce účastníků naší podnikatelské mise na tato jednání a samozřejmě i na další kontakty, které měli při návštěvě Moskvy, jsou pozitivní.
V jakých oblastech se tato spolupráce může dále rozvíjet? Rusko je obrovská země, kde existuje řada problémů ve všech oblastech života a ekonomiky. Nabrali velké zpoždění a přišel k tomu rok 1990, znova propad ekonomiky, přišel k tomu rok 1998, který znamenal finanční krizi, pak přišla krize, která pořád doznívá. To jsou fakta, která mluví v neprospěch ekonomiky této země. Takže její vedení mělo velice těžkou úlohu. V první řadě uspokojit lidi těmi nezákladnějšími potřebami. To, co vnímáme pozitivně je, že začínají věnovat větší pozornost zemědělství než před pěti či osmi lety.
Na konci 90.let a v letech 2000 až 2001 se o zemědělství téměř nemluvilo. Dnes již existují programy a vláda schvaluje další, v nichž se vyčleňují peníze na jeho podporu.
Výsledky tohoto resortu však zatím nejsou moc dobré. Popravdě řečeno, vždy se doháněly plochou. Bývalý Sovětský svaz dříve vpodstatě živila Ukrajina, dnes se Ruská federace o sebe musí postarat sama, takže se pro nás otevírá nová perspektiva po všech stránkách. To, že se tady chytají firmy, které pracují v živočišné výrobě je pochopitelné, lidé potřebují jíst, zdejší producenti potřebují modernizovat genofond, potřebují technologie na produkci masa, vajec, mléka a jejich zpracování. Je však problém, že firem, které podnikají v zemědělských technologiích a jsou schopné, ochotné a připravené jít do těchto teritorií, je hodně málo.
Mohl byste upřesnit, kde vidíte perspektivu? Doba, kdy Rusové kupovali zboží, je už pryč. Tehdy jim ještě nefungovala vlastní výroba, která dnes již začíná fungovat. Je tady Bělorusko – Rusko – Kazašská volná obchodní zóna. Bělorusko je přitom výrobcem poměrně kvalitní zemědělské techniky, která je vnímána jako ruská technika. Vzhledem k tomu, že v Rusku existují ochranářská opatření, a to ve všech sektorech, je extrémně výhodnější koupit si ruský stroj, i když kvalitou, technickou vyspělostí není na takové úrovni jako náš, nebo německý. Pokud si zemědělec koupí ruskou techniku, vrátí mu v rámci podpor 20 až 30 procent z ceny. Naše budoucnost proto není v žádném případě v prodeji, naše budoucnost je v nacházení kvalifikovaných a schopných partnerů pro společnou výrobu. Společné podniky jsou podle mě jedinou cestou při pravidlech, kterou nastavuje. Podle mě by se měly objevovat hlavně v klasických oblastech, v rostlinné či živočišné produkci nebo výrobě strojů – v tom vidím budoucnost.
Pak se tu rýsuje otázka spolupráce zemědělských vysokých škol a výzkumu. Tady mají extrémně obrovské výzkumné kapacity, nemají ale peníze na realizaci výsledků. Zajímavé ale je, že na zemědělské akademii například rusko – německá firma, vyrábějící zemědělskou techniku, vybaví učebny a budoucí zemědělští inženýři se učí na jejich strojích. To pak má vliv také na jejich výběr techniky v budoucnu v praxi. Je to tak jednoduché a funguje to.
Chtěl bych ještě připomenout, že Mitas podepsal smlouvu se společností Kamaz. Objem kontraktu není tak dramatický. Ale důležité je, že jde o začátek spolupráce. Počítá se totiž s tím, že tento kontrakt se bude každoročně prodlužovat. Podnik nebude stát na dodávkách do Ruska, ale může to pro něj být postupně se navyšující částka do oblasti, kde odebírají jeho výrobky a zvyknou si na ně. Ministr říkal dobře, že je důležité, aby banky jako EGAP a Česká exportní banka pomáhaly financovat i vývozy do těchto oblastí.
Jsem rád, že se ministr rozhodl pro tuto cestu. Je to jeden z mála českých politických představitelů, který dokázal jet do Ruska, vzít s sebou firmy a otevírat jim dveře. Spolupracujeme vlastně se čtyřmi lidmi, jak ze státní tak ze zákonodárné oblasti, kteří se sem nebojí jet. Tak, jak jsme tady byli s ministrem Bendlem, tak jsme tu byli s ministrem průmyslu a obchodu Kubou, nedávno se jel i předseda Senátu Přemysl Sobotka a prezident Václav Klaus. To jsou čtyři lidé, kteří tu dokážou otevírat podnikatelům dveře.
Podle účastníků obchodní mise to bylo přínosné. Pokud doprovázíme politického představitele státu, je úroveň těch, kteří nás přijímají o třídu vyšší. V Rusku je totiž výrazné propojení mezi místní politickou mocí a ekonomikou.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *