Jednání Českomoravské šlechtitelské a semenářské asociace se zaměřilo na vývoj legislativy i dotací

Aktuální vývoj šlechtitelské a semenářské legislativy, dotační podpora sektoru, následky restrikcí účinných látek na ochranu rostlin, nutnost zajišťování pohybu osiv a sadby v době mimořádné krize a otázka soběstačnosti v zemědělském sektoru byly hlavními tématy jednání valné hromady Českomoravské šlechtitelské a semenářské asociace (ČMŠSA), která letos slaví 30 let od svého založení. Setkání se uskutečnilo v Hradci Králové.  

Náměstek ministra zemědělství Miroslav Skřivánek vyzdvihl význam šlechtění a semenářství a konstatoval, že tyto obory jsou v ČR na vysoké odborné úrovni. Nabídl užší spolupráci při řešení aktuálních problémů sektoru, například nárůstu nelegální výroby osiv. Vrchní ředitel sekce Ministerstva zemědělství Jiří Šír ve svém vystoupení mimo jiné uvedl, že je nutné se společně věnovat legislativním návrhům týkající se certifikace o uložení uhlíku, ochrany přírody a udržitelného používání pesticidů (SUR), s požadavkem na zpracování dopadové studie pro SUR. Místopředseda Zemědělského výboru Tomáš Dubský ujistil přítomné, že výbor bude i nadále konstruktivně řešit otázky sektoru šlechtění a semenářství.  Ředitel Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského Daniel Jurečka požádal asociaci o součinnost při připomínkování návrhu legislativy k RM rostlin a v otázce patentovatelnosti ve vztahu k novým šlechtitelským technikám. Prezident Agrární komory ČR Jan Doležal informoval přítomné o návrhu AK ČR na „Národní strategický plán šlechtění zemědělských plodin a trvalých kultur“ a požádal asociaci o zapojení do koordinační skupiny.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down