Jednání o dohodě o volném obchodu mezi USA a EU pokračují, jasno bude v září

Jednání o dohodě o volném obchodu mezi USA a Evropskou unií pokračují, uvedlo také české ministerstvo zahraničí. O tom, zda mohou být uzavřena do konce letošního roku, se podle úřadu rozhodne v září. Šanci, že vyjednávacím týmům se podaří dokončit smlouvu, která má odstranit obchodní bariéry mezi Spojenými státy a Evropskou unií, v posledních dnech zpochybnily politické špičky Francie i Německa. Představitelé obou vyjednávacích týmů tvrdí, že jednání pokračují.

Pokračují jednání na nejvyšší politické úrovni. Komisařka Cecilia Malmströmová a obchodní zmocněnec USA Michael Froman se k tématu sešli koncem července a v bilaterálních schůzkách budou pokračovat i během podzimu, sdělilo ministerstvo. I nadále trvá ambice dokončit jednání do konce roku 2016. Dokončení jednání závisí jak na pokroku na technické úrovni, tak na politické vůli, dodal úřad.

O krachu jednání mluvil v neděli německý vicekancléř a ministr hospodářství Sigmar Gabriel. Včera uvedl, že rozhovory o rozsáhlé obchodní dohodě ukončila neochota Američanů přistoupit na kompromis. Šéf německé diplomacie Frank-Walter Steinmeier prohlásil, že tempo jednání je po třech letech rozhovorů stále nejasné a oběma stranám zbývá práce při dojednávání potřebných standardů a postupů. Uzavření dohody před koncem roku zpochybnil také francouzský prezident François Hollande.

Opačně hovoří představitelé obou vyjednávacích týmů. Zástupci Evropské unie již v pondělí odmítli Gabrielova slova o krachu. Pokračování jednání podpořila také německá kancléřka Angela Merkelová. Spojené státy oznámily, že jednání v podstatě zaznamenává stálý pokrok.

Snaha uzavřít rozhovory před koncem roku souvisí s končícím mandátem amerického prezidenta Baracka Obamy a jeho administrativy. „Během září by mělo dojít k politickému vyhodnocení, zda přechod k závěrečné fázi vyjednávání ještě na podzim a uzavření jednání ještě před koncem Obamovy administrativy jsou reálné,“ uvedlo ministerstvo.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *