Jednání o klimatické dohodě nepokročilo

Sněmovna ani na čtvrtý pokus nedokončila úvodní kolo schvalování pařížské klimatické dohody, která je namířena proti globálnímu oteplování. Dnešní dvouhodinové projednávání neotupilo spory mezi zastánci dohody a jejími kritiky. Předmětem sporu byla mimo jiné závaznost a důsledky dohody, která signatáře zavazuje ke snižování emisí skleníkových plynů.

Poslanci se přeli rovněž o to, zda růst teploty v posledních letech je opravdu globálním oteplováním a zda je způsoben emisemi skleníkových plynů. Podle Jana Klána za globální oteplování může globální kapitalismus. Marek Benda zapochyboval, zda globální oteplování nastalo. Podle něj za ním stojí „globalizace environmentalistů“ a je propagováno „světovými alarmisty“ podobně jako v minulosti názor, že ve světě kolem roku 2000 dojde ropa.

Dohoda, kterou podepsali předloni v prosinci v Paříži zástupci téměř 200 zemí, nabyla platnosti bez ohledu na postoj Česka začátkem loňského listopadu. Podařilo se dosáhnout toho, aby dohodu ratifikovalo 55 zemí, které se celkově podílejí na více než 55 procentech emisí skleníkových plynů světa. Oponenti zpochybňovali, zda dohodu budou naplňovat Čína a Indie. Připomínali také, že souhlas s dohodou možná odvolají Spojené státy s ohledem na postoje prezidenta Donalda Trumpa. Dohoda by pak prý platila v podstatě jen pro Evropu.

Oteplování se má podle textu dohody udržet pod dvěma stupni Celsia, nejlépe do 1,5 stupně ve srovnání s předindustriálním obdobím.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *