04.06.2004 | 03:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Jednání o liberalizaci světového obchodu mezi USA, EU a skupinou rozvojových zemí G20 pokračují nadějně

Plán skupiny vlivné skupiny rozvojových zemí G20 na snižování cel v zemědělském obchodě by měl uvolnit slepou uličku, do níž se dostala jednání o liberalizaci světového obchodu v rámci Světové obchodní organizace. Spojené státy a Evropská unie tento návrh oceňují. Vyjednavači doufají, že budou schopni sestavit návrh dohody o zemědělském obchodu na konci nynější fáze jednání v závěru července.

Plán G 20 vyžaduje od vyspělých zemí výrazné snížení celních bariér na zemědělské produkty. Nejvíc přitom podle skupiny G 20 mají v přístupu na trhy ustoupit průmyslové země,po chudších zemích plán žádá málo. Skupina G20, kterou vedou zejména Indie, Brazílie a Jihoafrická republika, bojuje především proti zemědělským subvencím bohatých zemí. Jejími hlavními protihráči jsou Evropská unie a USA.
Hlavní americký vyjednavač pro zemědělský obchod Allen Johnson vyjádřil přesvědčení, že nynější kolo jednání bude úspěšně završeno. Také vyslanec EU u WTO Carlo Trojan soudí, že plán G20 je konstruktivní a může zúžit sporné otázky. Dodal, že jednání WTO postupně směřují ke konsenzu. Dodal, že většina stran dokument G20 přivítala.
Vyjednavači doufají, že budou schopni sestavit návrh dohody o zemědělském obchodě na konci nynější fáze jednání v závěru července. Zemědělství je zásadním bodem sporu a klíčem k uzavření celého nynějšího kola jednání, které začalo v roce 2001 v katarském Dauhá.
Katarské kolo jednání o liberalizaci světového obchodu se loni v září v Mexiku dostalo do slepé uličky. Evropská unie minulý měsíc vlila do jednání WTO novou představu, když navrhla úplné zrušení vlastních subvencí na zemědělský vývoz výměnou za podobné kroky u jiných. Kromě problémů subvencí jsou hlavním bodem jednání o zemědělském obchodě celní bariéry.
Konečná dohoda měla být původně uzavřena do konce tohoto roku, toho se však již 147 členských zemí WTO vzdalo. Nyní si WTO stanovila termín alespoň pro rámcové dohody do poloviny příštího léta.
Ekonomové předpokládají, že úspěšné dovršení kola dá nový impulz světovému ekonomickému růstu a vysvobodí z chudoby další desítky milionů lidí. Skupina předních světových ekonomů minulý týden v Kodani označila liberalizaci obchodu za jeden z nejnaléhavějších úkolů pro svět a odhadla budoucí přínos plného zrušení bariér až na 2400 miliard dolarů ročně.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down