Jednání o novele zákona o privatizaci státní půdy vláda přerušila

Dnešní jednání o novelách devizového zákona a zákona o privatizaci státní půdy vládní kabinet přerušil. Předloha zákona o privatizaci by měla zemědělcům z ostatních zemí Evropské unie umožnit snadnější přístup k zemědělské půdě v České republice, uvedlo tiskové oddělení kabinetu.

Podle unijních pravidel musejí pro samostatně hospodařící zemědělce z Evropské unie, kteří se chtějí usadit a bydlet v ČR, platit stejná pravidla jako pro české občany. Současný zákon odporuje předpisům unie nejen u samostatně hospodařících zemědělců, ale také u zemědělských firem. V současnosti, když si zemědělci z Evropské unie chtějí pořídit zemědělský nebo lesní pozemek, český stát po nich požaduje minimálně tříletý pobyt. Po schválení novel by jim pro získání pozemků stačilo, pokud v ČR získají trvalý pobyt a usadí se v ní.
Při vyjednávání podmínek vstupu do Evropské unie si dohodla Česká republika přechodné sedmileté období pro nakupování zemědělských a lesních pozemků. Toto období se však týká jen lidí a firem, které nejsou v ČR usazeny.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *