Jednání o převodu pohledávky za Setuzou na PGRLF byla přerušena

Převod pohledávky státu za Setuzou na Podpůrný a garanční rolnický a lesnický fond (PGRLF) dnes dozorčí rada České konsolidační agentury (ČKA) přerušila. K převodu této pohledávky ve výši 4,1 miliardy korun se hodlá vrátit na příštím jednání. Důvodem odložení bylo, že smlouva není dotažena do konce, protože u Setuzy existují zatím jen principy smlouvy o postoupení pohledávek, uvedl člen rady Miloslav Kala. Rada podle něj odložila také projednání převodu dalších agrárních pohledávek na PGRLF, protože nebyl materiál kompletní.

O přeměně pohledávky za Setuzou na akciový podíl má jednat PGRLF, proto chce stát převést pohledávku na podpůrný fond. Jednání s Českým olejem, majoritním vlastníkem Setuzy, však pokračují a zatím jsou bez závěru, potvrdil včera ředitel PGRLF Petr Buchal.
Předseda dozorčí rady ČKA Vlastimil Tlustý (ODS) převod pohledávky odmítá s tím, že by ji agentura měla nabídnout k prodeji ve standardní veřejné soutěži. PGRLF podle něj není určen k tomu, aby nabýval a spravoval pohledávky. Navíc fond již držel podíl v Setuze, o který přišel za podivných okolností, uvedl Tlustý.
Podle ministra financí Bohuslava Sobotky však není v tomto případě soutěž na místě, protože jde o transakci mezi dvěma státními institucemi. Vláda navíc může převod pohledávky z ČKA na PGRLF schválit, a to i přes námitky dozorčí rady.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *