Jednání o reformě CAP se rozběhla

O reformě společné zemědělské politiky začali včera v Lucemburku jednat ministři zemědělství členských zemí Evropské unie. Českou republiku zastupuje na radě ministrů ministr zemědělství Jaroslav Palas, který již dříve vyjádřil reformě podporu.

Jednání otevřela série takzvaných třístranných schůzek jednotlivých členských států s řeckým předsednictvím a zástupci Evropské komise. Diplomaté naznačují, že rozhodnutí o reformě, na niž panují v EU protichůdné názory, by mohlo padnout v pátek.
Diplomaté už naznačovali, že neshodne-li se EU na reformě
teď, existuje možnost svolat mimořádnou radu ministrů po summitu EU. Ten se uskuteční 20. a 21. června. Mluvčí ministra zemědělství Martin Severa uvedl, že takové návrhy se objevily, nic ale zatím nebylo potvrzeno.
Mezi kontroverzní body reformního návrhu komise patří idea
zrušit od roku 2004 závislost zemědělských dotací na objemu
zemědělské výroby. Kontroverzní je i snaha od roku 2007 postupně snižovat přímé podpory a uspořené peníze přesměrovat do oblasti rozvoje venkova.
Řecké předsednictví EU dnes předložilo členským zemím
kompromisní návrh. Ten například počítá s tím, že pro zámořská teritoria by zrušení závislosti subvencí na objemu výroby neplatilo stejně jako pro pěstitele ovcí a koz v horských a zaostalých oblastech. Francouzský ministr zemědělství Hervé Gaymard už ale návrh odmítl s tím, že nepřináší žádný pokrok.
Zemědělství si každoročně vyžádá polovinu z evropského
rozpočtu. Komise poukazuje na to, že zvláště po rozšíření nebude tak velkorysá zemědělská politika únosná. Unie potřebuje reformu i kvůli současným jednáním v rámci Světové obchodní organizace (WTO), která na EU dlouhodobě tlačí, aby společnou zemědělskou politiku učinila tržnější a méně ochranářskou.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *