Jednání o stížnosti na cukerní kvóty soud odročil

Řízení o stížnosti skupiny poslanců na dva roky staré vládní nařízení, které reguluje cukerní kvóty, Ústavní soud dnes odročil na dobu neurčitou. Opoziční poslanci totiž přidali další požadavek. Chtějí, aby soud zrušil normu, kterou kabinet v prosinci nahradil původně kritizovaný předpis. Podle nich je totiž i nové nařízení o cukerních kvótách protiústavní.

Pokud by soud rozhodoval o osudu původní normy, zabýval by se již neplatící normou. Po schválení nového nařízení nebylo jisté, zda poslanci budou moci žádat zrušení jeho části. Kritici ústavní stížnost pozměnili a předložili. Soud dal čas i zástupcům vlády a dalším účastníkům řízení se s ní seznámit a vyjádřit se k ní.
Advokát nespokojených poslanců Aleš Gerloch je spokojen s odročením soudního jednání. Považuje za pozitivní, že soud dnes řízení nezastavil. Podle něj není ve vládním nařízení správné, že odkazuje na šest let staré kvótové ustanovení jiné normy, která byla již dřivě soudem zrušena.
Ministr a šéf legislativní rady vlády Pavel Zářecký naopak nevidí k posuzování ústavnosti nového předpisu důvod. Tvrdí, že nařízení je v souladu s Ústavou a není proto důvod k novému řízení. Domnívá se, že nejde ani tak o právní problém, jako spíše o to, že ne každý je se systémem kvót spokojený.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *