Jednání o zákonu o významné tržní síle asi až na podzim

Sněmovní hospodářský výbor a zemědělský výbor dají své doporučení poslancům k novele zákona o významné tržní síle zřejmě až začátkem září. Projednávání předlohy, která má lépe chránit dodavatele před nekalými praktikami obchodních řetězců, dnes přerušily do začátku září. Jejich členové budou mít nyní čas na podávání pozměňovacích návrhů. Novela má zákon zpřesnit a zlepšit jeho fungování, podle obchodníků však může zdražit potraviny. Antimonopolní úřad to ale odmítá.

Novelu zákona, který platí už od roku 2010, dnes v obou výborech uvedl premiér Bohuslav Sobotka. Řekl mimo jiné, že novela má vytvořit nástroje pro posuzování a zamezení nekalým praktikám, především tomu, aby si některé firmy jednostranně vynucovaly jednostranně výhodnější podmínky. Vláda se podle něj soustředila na lepší vymahatelnost zákona a přesnější formulaci zákona, aby se dal lépe uplatňovat v praxi. "Cílem je vyrovnat slabší postavení dodavatelů na našem trhu," uvedl premiér. "Potřebujeme ten zákon technicky zkvalitnit, abychom mohli rozhodovat rychleji," řekl předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže Petr Rafaj. "Ten zákon je nutný," zdůraznil. Sobotka na dotazy poslanců uvedl, že vláda se rozhodla regulovat pouze odběratele, a nikoli i dodavatele. Poznatky z praxe podle něj nevedly ke zjištění, že by dodavatelé zneužívali významnou tržní sílu. V takovém případě by se podle něj dala využít ustanovení na ochranu hospodářské soutěže. Rafaj také řekl, že jeho úřad vydá do podzimu rozhodnutí, kde bude stomilionová pokuta za zneužívání reklamy. V daném případě šlo podle něj o to, že se reklama pro dodavatele proti běžné tržní ceně předražovala, aby řetězec získal víc peněz. Jak poznamenal, tato pokuta svědčí o tom, že zákon za pět let existence není vyžilý. Také při dnešním jednání v hospodářském výboru čelila novela i samotný zákon kritice pravice. František Laudát (TOP 09) varoval, že vláda dosáhne opaku toho, co zamýšlela. Postrádal také důslednou analýzu dopadů zákona. Poznamenal, že prodejci se mohou rozhodnout a nakupovat potraviny třeba z Polska, aby unikli regulaci zákona. Před tímto následkem varoval i Petr Kudela (KDU-ČSL). Laudát spolu s místopředsedou TOP 09 Miroslavem Kalouskem předložili návrh, který celý zákon o významné tržní síle ruší. Naopak předseda poslaneckého klubu KSČM a místopředseda zemědělského výboru Pavel Kováčik řekl, že pokud se novela během projednávání zásadně nezmění, pak ji komunisté při závěrečném schvalování podpoří.
Vládní předloha mimo jiné zpřesňuje pojem významné tržní síly a jejího zneužití. Zavádí i pojem nákupní aliance, což bude jakákoli forma spolupráce odběratelů. Také aliancím má zneužití tržní síly hrozit postih.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down