23.10.2006 | 02:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Jednání zvyšují šanci

Již od počátku října jednají představitelé zemědělských nevládních organizací s politiky o maximálním dorovnání přímých plateb, na které zatím není v návrhu státního rozpočtu pro příští rok dost peněz. Jak ale vyplývá z dosavadního průběhu jednání, šance na dorovnání plateb do výše 70 procent se zvyšují.

Ministerstvo zemědělství mělo ve vládním návrhu státního rozpočtu na příští rok peníze na dorovnání 40procentních přímých plateb z Bruselu do úrovně 59 procent plateb ve starých členských zemích Evropské unie. Podle mluvčí ministerstva Táni Králové se však našlo 410 milionů korun, které na tento účel půjdou z úspor v rozpočtu zemědělské kapitoly rozpočtu. V současné době tak na plné dorovnání do výše 70 procent schází zhruba jedna miliarda korun. Ministryně zemědělství Milena Vicenová počítá s tím, že část chybějících peněz pokryje Pozemkový fond ČR a o dalších prostředcích se bude dále jednat ve vládě. „Premiér označil navrženou cestu k navýšení financí za schůdnou a souhlasili s ní i ostatní účastníci jednání,“ uvedla Vicenová. To že vláda hodlá zajistit zdroje pro financování maximálního dorovnání přímých plateb potvrdil spolu s ministryní i premiér Mirek Topolánek. při jednání s prezidentem Agrární komory ČR Janem Velebou a předsedou Asociace soukromého zemědělství ČR Stanislavem Němcem, když deklaroval, že plné dorovnání plateb je vládní prioritou. Důrazně však připomněl, že potřebné prostředky v návrhu státního rozpočtu nezajistila předchozí vláda, nikoliv tato. I v minulých letech se o financování národních doplňkových plateb jednalo vždy delší dobu a chybějící peníze se sháněly poměrně složitě, uvedl. Topolánek také vyzval zástupce zemědělců k ustavení expertní skupiny, která má začít diskusi o budoucnosti zemědělství v souvislosti s českým předsednictvím v Evropské unii v roce 2009. ODS míní, že evropské zemědělství by mělo jít cestou postupného odbourávání dotací.
Maximálně dorovnat přímé platby považuje za prioritu také předseda zemědělského výboru poslanecké sněmovny Jiří Papež, který je přesvědčen, že zemědělský výbor podpoří úsporná opatření ministryně Vicenové a bude souhlasit i s použitím prostředků pozemkového fondu. „Je to sice řešení poněkud nestandardní. Vždy jsem prosazoval, aby se tyto prostředky použily spíše na investice do krajiny, například na pozemkové úpravy, ale protože se podařilo právě na pozemkové úpravy získat z rozpočtu 700 milionů korun, nebude třeba na tento účel z pozemkového fondu čerpat a peníze z něj by bylo možné použít na dorovnání přímých plateb.
Jsem spíše optimista a očekávám, že ve výboru k tomu nalezneme shodu,“ řekl Papež.
Také ze slov prezidenta Agrární komory ČR Jana Veleby zaznívá opatrný optimismus neboť kromě vlády a ministryně zemědělství podporují požadavek na 70procentní dorovnání přímých plateb také parlamentní strany ČSSD a KDÚ ČSL.
Předseda ČSSD Jiří Paroubek po jednání prohlásil, že jeho strana navrhne pozměňovacími návrhy k rozpočtu na rok 2007 zajistit plné dorovnání, a podporu získali zemědělci také od lidovců. "Máme to ve svém programu a vždycky jsme to prosazovali, aby se přímé platby dorovnaly do maximální možné výše," řekl místopředseda sněmovního zemědělského výboru za KDU-ČSL Jiří Hanuš. Možné zdroje chybějících peněz budou podle něj předmětem dalších jednání. KDU-ČSL ale odmítá řešení, aby se peníze braly z jiných zemědělských.
Zástupci krizového štábu AK, kde je zastoupen také Zemědělský svaz ČR, Českomoravský svaz zemědělských podnikatelů, Agrární unie a zemědělské odbory mají tento týden jednat ještě se zelenými a komunisty. Setkat se chtějí i se zástupci zemědělského a rozpočtového výboru Poslaneckého sněmovny.
Podle Veleby bylo dobře, že zemědělci prodloužili čas pro vyjednávání o přímých platbách. „Jsem zatím spokojen, ale ještě se nedá říci, že bychom vyhráli. Naprosto klíčové je pro nás druhé čtení rozpočtu v poslanecké sněmovně. Nyní hrajeme o všechno a dorovnání bude v rukou poslanců,“ řekl. Připustil však, že jednání jsou na dobré cestě. Agrární komora chce splnění tohoto požadavku vyjednat do konce října, jinak hrozí uspořádáním velké protestní akce zemědělců v Praze. Ministryně Vicenová s protesty nesouhlasí. Za nekorektní a populistické považuje tyto hrozby také Asociace soukromého zemědělství.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down