26.05.2009 | 01:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Jednodušší legislativa přinese úspory

Předsednictví úspěšně završilo své tažení za jednodušší unijní legislativu. Resortní ministři na květnové radě pro zemědělství a rybářství jednomyslně schválili závěry k této významné prioritě českého předsednictví. Od simplifikace (zjednodušení)si Evropská komise slibuje i finanční úspory, konkrétně se předpokládá asi 1,4 miliardy euro ušetřených v EU do roku 2012. Informoval o tom tiskový mluvčí ministerstva zemědělství Petr Vorlíček.

"Zjednodušení je třeba pojímat komplexně - právní prostředí pro dnešního farmáře zahrnuje celou řadu legislativních podmínek, které se týkají rostlinné výroby, chovu, environmentálních a hygienických zásad a dalších," vysvětlil ministr zemědělství Jakub Šebesta. "Proto se i přijaté závěry dotýkají celého komplexu právního prostředí unie a navrhují konkrétní kroky pro další období, například v oblasti přímých plateb, ale i rozvoje venkova, nebo cross compliance."  Potenciál pro další zjednodušování lze určitě najít v zavádění elektronických systémů administrace. Není pochyb ani o nutnosti zrušit legislativu, která se už přežila, a tzv. konsolidovat jednotlivé právní předpisy - mnohokrát měněné texty je třeba "vyčistit" a sjednotit, podotkl. "Ambiciózní závěry jsou výsledkem dobré spolupráce nejen členských států, ale i Evropské komise. Pro české předsednictví je významným úspěchem, že se mu povedlo dovést státy během složitých vyjednávání k jednomyslné shodě," hodnotí 1. náměstek ministra Ivo Hlaváč. "Přijaté závěry významně posouvají proces zjednodušení unijní legislativy a a obohacují společnou zemědělskou politiku o nové rozměry. Zároveň závěry Rady jednoznačně potvrzují, že směr, který si Česká republika zvolila, je správný, a priorita zjednodušování legislativy nanejvýš aktuální."
Podle Vorlíčka závěry zdůrazňují nutnost zjednodušovat vnitrostátní legislativy v členských státech,výměnu zkušeností v procesu zjednodušování mezi jednotlivými státy, lepší 
"vtažení" platebních agentur, respektive jejich zkušeností jako přímého administrátora plateb, do procesu zjednodušení a lepší obeznámenost úředníků z Bruselu s konkrétními podmínkami farmářů přímo v místě.  
"Moderní zemědělství klade důraz na flexibilitu, konkurenceschopnost a možnost reagovat na signály trhu, tomu musí odpovídat i pružná legislativa, která nebude farmářům svazovat ruce, ale naopak jim bude usnadňovat práci," zdůraznil Šebesta. "Složité právní prostředí je výsledkem dlouhodobého vývoje společné zemědělské politiky a mnohdy důsledkem reálných politických kompromisů členských států unie," dodal. Zjednodušování je ale podle něj nanejvýš aktuální. Například i současná ekonomická krize jasně ukazuje nutnost dosáhnout skutečného zjednodušení a zefektivnění právního prostředí, řekl s tím, že je mají ocenit hlavně farmáři, protože u nich se nejen sbíhá veškerá legislativa, ale hlavně ji musí každodenní prací naplňovat. Flexibilní a co nejjednodušší právní prostředí, podmínky pro lepší konkurenceschopnost a kvalitu evropské produkce ale prospějí i Komisi a EU jako celku. Jednoduchá a transparentní legislativa, která bude navíc maximálně efektivní z rozpočtového hlediska, určitě potěší státní správu.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down