17.07.2009 | 09:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Jednodušší metodika

Na složitou situaci mnohých zemědělců, vzniklou v důsledku letošních povodní, reagoval i Státní zemědělský intervenční fond (SZIF). V zájmu zjednodušení administrativy pro rolníky postižené povodněmi připravil postup pro hromadné podávání ohlášení vyšší moci - výjimečných okolností. Uvedl to tiskový mluvčí SZIF Vladimír Voráček.

„Až dosud bylo nutné, aby každý žadatel o dotaci, který byl povodní či jinými vnějšími faktory poškozen natolik, že nemohl splnit podmínky dobrého zemědělského a agroenviromentálního stavu, ke kterým se zavázal, ohlásil samostatně zásah vyšší moci, respektive výjimečných okolností,“ podotkl Voráček. Nová metodika se vztahuje na případ vážné přírodní katastrofy, která významným způsobem postihne emědělskou půdu v jedné oblasti nebo k vážnému poškození či úplnému zničení založeného porostu biotickými a abiotickými činiteli bez zavinění příjemce dotace, při kterém budou poškozeny porosty více žadatelů spadajících místně pod jednu Agenturu pro zemědělství a venkov (AZV). Poškození zemědělci se nyní obrátí na nejbližší AZV a ta vystaví hromadné ohlášení, ve kterém bude uveden seznam žadatelů, kterých se katastrofa dotkla, vysvětlil. Následně vypracuje AZV v rámci místního šetření jedinou přílohu tohoto ohlášení a to protokol o kontrole skutečného stavu porostů či budov po přírodní katastrofě. Žadatelé budou takto vyhotovené materiály doplňovat pouze formulářem ohlášení vyšší moci – výjimečných okolností, kde uvedou, jakou podmínku danou příslušnými nařízeními nemohli splnit z důvodu zásahu vyšší moci. Ohlášení bude již podáváno bez ostatních příloh, čímž se značně urychlí a zjednoduší celý proces. „Mezi prvními ocení zjednodušený postup například žadatelé o dávky AEO, kteří by měli mít k 15. červenci, respektive 31. červenci, posečeno, ač jim to situace po povodních často znemožnila,“ dodal.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down