23.04.2012 | 12:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Jednotné žádosti do poloviny května

Tuzemští zemědělci letos v rámci přímých plateb a dalších agrárních dotací budou mocí získat podle odhadu 29,5 miliardy korun. Uvedl to dnes na tiskové konferenci v Praze ministr zemědělství Petr Bendl. Farmáři mohou Státnímu zemědělskému intervenčnímu fondu žádosti o podpory zasílat do poloviny května, letos nově také elektronicky prostřednictvím Portálu farmáře.

"Internetoví žadatelé budou mít třeba příležitost kdykoli sledovat aktuální stav vyřizování žádostí, které podali. Samozřejmě i nadále můžou lidé žádosti osobně donést, nebo poslat poštou na příslušnou agenturu pro zemědělství a venkov," uvedl Bendl. V rámci takzvané jednotné žádosti o dotace budou moci farmáři letos žádat o jednotnou platbu na zemědělskou půdu (SAPS), v jejímž rámci se každoročně rozděluje nejvíce peněz, dále o platbu v rámci méně příznivých oblastí (LFA) a oblastí Natura 2000. Ucházet se mohou také o dotace v rámci agroenvinomentálního opatření (AEO), oddělenou platbu za cukr a rajčata a podporu pro takzvané citlivé sektory.
O dotace žádá rok od roku více zemědělců. Zatímco v roce 2008 zaslalo žádost o dotace 23,5 tisíce farmářů, vloni se počet žadatelů blížil 27 tisícům. Zejména díky dotacím je české zemědělství od vstupu státu do EU v zisku. Tuzemští farmáři však na podporách pobírají stále méně peněz než jejich kolegové ze "starých" členských zemí EU.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down