Členské země Evropské unie mají letos zpracované výroční zprávy a Evropská komise je vyhodnotí v příštích měsících. Závěry hodnocení bude možné ale aplikovat do dalších kroků až v roce 2010. Na druhé straně je důležité mít tyto zprávy k dispozici z důvodu, aby bylo možné některé nástroje a opatření buď do agendy zahrnoust nebo vyloučit. Některé změny je nutné provést ve velmi krátké době, zejména jde o změny spojené s kontrolou zdraví farem (health check). V tomto směru bude muset Evropská komise řešit několik výzev, a to hlavně: problematiku spojenou s klimatickými změnami, hospodaření s vodními zdroji, racionální využití zdrojů z bioenergie a podporu biologické rozmanitosti. Uvedla eurokomisařka pro zemědělství a rozvoj venkova Mariann Fischerová Boelová při svém vystoupení na konferenci organizované DG Agri k problematice rozvoje venkova, která se nedávno konala v Limassolu na Kypru.
O těchto výzvách se hovořilo již v minulých letech, ale musí se vzít vážně, jinak se EU nevyhne v budoucnu velkým problémům. Klimatické změny sužují celou naší zeměkouli, proto EK navrhuje snížení produkce emisí skleníkových plynů nejméně o 20 % do roku 2020. Evropské zemědělství musí být tím sektorem ekonomiky, který bude„ tahat za delší konec provazu“.
Také hospodaření s vodními zdroji je velmi důležité. Období sucha postihuje čím dále větší území Evropy, lze říci, že suchem bylo již postiženo asi 11 % evropské populace a asi 17 % evropského území. Evropská unie může pomoci zemědělcům a venkovu všeobecně praktickými radami a pomocí, na příklad efektivnějším využíváním hnojiv, zejména dusičnanů, zvýšenou efektivností produkce energie. To je téma, které by mohlo být nosným tématem v rámci rozvoje venkova.
Ovšem, nemám k dispozici čarodějnou hůlku, která by vytvořila dostatek finančních prostředků , tyto prostředky bude nutno někde vzít. Proto komisařka navrhuje zvýšení úrovně povinné modulace s tím, že tyto dodatečné finanční zdroje budou využity právě na řešení výše uvedených výzev. Tato rozhodnutí je třeba podle ní učinit již nyní, abychom se v budoucnosti nedostali do dluhu příštím generacím.