Na farmě na západě Německa kontrola odhalila v biovejcích nadlimitní množství jedovaté látky PCB, podobné rakovinotvornému dioxinu, jehož výskyt v krmivu, vejcích a vepřovém mase otřásl německým zemědělstvím na počátku loňského roku. Jak se nebezpečná látka do biovajec dostala, se prošetřuje. Farma v Severním Porýní-Vestfálsku s 25000 nosnicemi, která vejce dodávala hlavně do supermarketů, byla uzavřena.
Podle oznámení zemského ministerstva pro ochranu spotřebitelů překročilo množství PCB ve vejcích až šestinásobně povolenou hranici. Závadná vejce pocházela ze dvou z celkem čtyř hal západoněmeckého bioproducenta, kterého úřady blíže nespecifikovaly. U vajec ze zbývajících hal bylo množství PCB jen lehce nadlimitní. Poslední dodávku chovatel do obchodů dodal 7. března s minimální trvanlivostí do 31. března. Nový případ výskytu jedovaté látky ve vejcích vyvolal před blížícími se Velikonocemi v Německu rozruch. Ministerstvo v Düsseldorfu však ujistilo, že se pravděpodobně jedná o ojedinělý případ. Nyní se zkoumá, jak se tato látka do biovajec dostala. Při posledním dioxinovém skandálu bylo na vině kontaminované krmivo. Testy krmení používaného postiženou farmou ale dopadly zatím negativně. Čeká se ještě na výsledek zkoušek staršího krmiva od jistého dolnosaského dodavatele, který by měl být znám do pátku.
Německé úřady ubezpečily, že spotřebitelům ani při konzumaci většího množství zamořených vajec nehrozí akutní nebezpečí. Poškození zdraví by podle nich mohla způsobit pouze častá a dlouhodobá konzumace kontaminovaných potravin. Vystavení organismu velkému množství PCB může vyvolat poruchy imunitního systému, onemocnění kůže, dýchacího a trávicího systému, nebo i rakovinu.
Düsseldorfské ministerstvo pro ochranu spotřebitelů se chystá ještě dnes zveřejnit na internetu čísla šarží potenciálně závadných biovajec, aby je zákazníci mohli vrátit, pokud je ještě nesnědli. Úřad chce také zjistit, proč byl o nálezu nebezpečné látky ve vejcích informován až s dvoutýdenním zpožděním. Výsledky prvního pozitivního testu byly podle něj známy už v polovině března, zalarmován byl však až po druhé zkoušce.