Jedovatý fipronil byl ve vejcích zaznamenán již počátkem listopadu

Jedovatý insekticid fipronil, kvůli němuž byly z obchodů v Německu, Belgii a Nizozemsku staženy miliony vajec, byl ve vejcích v Nizozemsku zaznamenán už loni v listopadu. Prohlásil to dnes podle tiskových agentur belgický ministr zemědělství Denis Ducarme. Nizozemské úřady podle něj přesto své evropské partnery neupozornily.

"Když nějaká země jako Nizozemko, jeden z největších vývozců vajec na světě, nepředá takovou informaci, pak je to opravdu problém," řekl podle agentury AFP Ducarme během mimořádného zasedání belgického parlamentu. Dodal, že svůj nizozemský protějšek již požádal o vysvětlení. Mluvil také se zástupci Evropské komise (EK), kteří podle ministra "patrně tuto informaci již měli". Samy belgické úřady přitom podle úterního prohlášení EK věděly o podezření na kontaminovaná vejce už začátkem června, informovaly o něm ale poprvé až 20. července. Mluvčí EK Mina Andreevová ale nechtěla s ohledem na současné vyšetřování v Belgii a Nizozemsku poskytnout další informace. Německý ministr zemědělství Christian Schmidt v úterý označil skandál s kontaminací vajec za kriminální. V rozhovoru pro veřejnoprávní televizi ARD také vyslovil přesvědčení, že selhal evropský systém včasného varování. Postup belgických úřadů Schmidt opakovaně tvrdě kritizoval a v úterý ho označil za nepřípustný. Fipronil je látka, která bývá součástí přípravků proti blechám, vším a klíšťatům. Nesmí se však podávat zvířatům, jejichž maso konzumují lidé. Světová zdravotnická organizace (WHO) považuje preparát za mírně toxický; jeho vysoké dávky vedou k pocitu nevolnosti a závratí.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down