Jemnice chce uspořádat anketu kvůli stavbě velkochovu drůbeže

Jemnice na Třebíčsku bude chtít v lednu uspořádat anketu kvůli záměru společnosti Zeobs, s. r. o., postavit ve městě velkochov drůbeže a zřídit masokombinát. Prozatím zastupitelstvo schválilo změnu územního plánu, která by to v lokalitě U Bažantnice a v areálu společnosti v Jemnici umožňovala. Řekl to místostarosta města Zdeněk Hošek. Proti záměru veřejně vystupuje především spolek Za dobrý život na Jemnicku.

"Uděláme v lednu anketu, protože aktivisté tvrdí, že proti je většina občanů Jemnice. My tedy s našimi voliči pochopitelně mluvíme a nejsme přesvědčeni, že je to většina," řekl Hošek. Referendum, o kterém se v souvislosti se záměrem ve městě dřív mluvilo, je podle Hoška rizikové. "Tam se může stát, že menšina rozhodne o názoru mlčící většiny. Je to neměnné a výsledky referenda mohou být zrušeny zase jen referendem," řekl Hošek.

Spolek upozorňuje na možné zhoršení kvality podzemní vody po používání vyprodukovaného hnoje z chovů na pozemcích města. Rozporují také přínos v podobě nových pracovních míst, protože podle nich budou provozy vysoce automatizované. Bojí se také zvýšené dopravy spojené s chodem masokombinátu.

Záměr společnosti bylo stavět u Jemnice vedle velkochovu kuřat i vepřín. Jemnice původně záměry schválila. Po dohodě s majitelem Josefem Kolářem ale rozhodnutí změnila, záměr chovu prasat je zrušený. Podle Hoška je to ze strany společnosti vstřícné gesto. Původní investice byly podle starosty Jemnice Miloně Slabého v hodnotě okolo miliardy korun, provozy by mohly zaměstnat na 200 lidí.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down