Jen čtvrtina lidí sleduje složení potravin

Jen zhruba čtvrtina Češek a Čechů podle průzkumu iniciativy Vím, co jím a piju sleduje při nakupování složení potravin a tato informace je pro ně důležitá při rozhodování o koupi výrobku. Novinářům to dnes řekla místopředsedkyně Společnosti pro výživu a garantka iniciativy Jana Dostálová.

V průzkumu odpovídalo na konci loňského roku 8316 lidí. Více než čtvrtina uvedla, že se snaží co nejvíce zařazovat transmastné nenasycené kyseliny (TFA). "Jde o nepochopení, tyto tuky je třeba naopak co nejvíce omezovat. Jejich konzumace má nepříznivý vliv při vzniku cukrovky, obezity a ischemické choroby srdeční," uvedla profesorka na Vysoké škole chemicko-technologické Dostálová.  V malém množství, které je například v mléčných výrobcích, podle ní tak problematické nejsou. "Horší je jejich výskyt v částečně ztužených olejích. Následně se objevují v trvanlivém a jemném pečivu, polevách, náhražkách čokolád a potravinách smažených na přepáleném tuku," varovala.
Podle odborných doporučení má ve stravě být třetina tuku nasycených a dvě třetiny nenasycených, ty jsou hlavně rostlinného původu, jsou i v tuku ryb. "Některé z nenasycených mastných kyselin jsou pro náš organismus nezbytné. Jedná se o tzv. omega 3 a omega 6 mastné kyseliny, které jsou v rybách, lněných semenech či řepkovém oleji," uvedla.
Při nákupu potravin by lidé měli sledovat energetickou hodnotu, obsah tuků, sacharidů, bílkovin, vlákniny a soli. U tuků by měli dát pozor na podíl nasycených mastných kyselin, protože zvyšují hladinu cholesterolu. U sacharidů pak sledovat podíl jednoduchých sacharidů. Jejich nadbytek je příčinou nadváhy, obezity i zubního kazu.
Průměrný denní příjem vlákniny by měl být 25 gramů, v Česku je to jen 12 gramů - hodně vlákniny mají celozrnné výrobky, jáhly či oves. Doporučeno je denně sníst pět kusů zeleniny a ovoce. Příjem soli by neměl převýšit pět gramů za den, Češi spotřebují trojnásobek.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down