28.05.2004 | 01:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Jesenické mlékárny jsou pod kontrolou zemědělské prvovýroby

Majetek akciové společnosti Jesenické mlékárny, která je výrobcem polotvrdých sýrů a kysaných výrobků, se dostal pod kontrolu zemědělské prvovýroby. Zemědělci, kteří mlékárně dodávají surovinu, koupili na přelomu loňského a letošního roku téměř 66procentní podíl od společností Odetka a KHW.

Akcie, které byly prodány sdružení dodavatelů mléka, kteří obchodovali s Jesenickými mlékárnami, považují předseda představenstva a Odetky a spolumajitel KHW Evžen Suk za krok správným směrem. Záměrem privatizace Jesenických mlékáren totiž bylo, aby se majetek mlékáren dostal pod kontrolu zemědělské prvovýroby. Cena, za kterou zemědělci majoritní balík akcií Jesenických mlékáren získali, však nebyla zveřejněna.
Podobný vlastnický model jako je nyní v Jesenických mlékárnách, již několik let funguje například v olomoucké mlékárně Olma. Tu z 51 procent ovládá společnost Milkagro, kterou vlastní 130 akcionářů z řad moravských zemědělských prvovýrobců a Olmě dodávají rozhodující část mléka. Milkagro letos v únoru převzalo i Masokombinát Martinov, který je jedním z největších domácích zpracovatelů masa a masných výrobků.
Jesenické mlékárny se zaměřují na dodávky výrobků do velkých obchodních řetězců, kam směřuje zhruba 80 procent produkce. Roční zpracovatelská kapacita Jesenických mlékáren se v roce 2002 pohybovala kolem 70 milionů litrů mléka. Ve dvou závodech společnosti v Bruntálu a Jeseníku pracuje více než stovka lidí. Uplynulý rok mlékárna uzavřela ztrátou 20,3 milionu korun.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down