20.01.2004 | 01:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Jeseničtí spokojeni se SAPARDEM

Zemědělské družstvo Jeseník patří mezi české podniky, které loni využily podpůrného programu Evropské unie SAPARD. Z jeho zdrojů spolufinancovalo rekonstrukci několika hospodářských budov na farmě dojnic ve svém středisku v Bukovicích. Ty byly slavnostně znovuotevřeny krátce před koncem roku za přítomnosti významných hostů.

Jesenické družstvo patří mezi nejvýznamnější zemědělské podniky v regionu, který je v poslední době sužován vysokou nezaměstnaností. Přitom právě zemědělství a agroturistika patří v této oblasti k hlavním ekonomickým odvětvím, která neprocházejí rozsáhlejším útlumem jako ostatní.

Ekologická výroba

Družstvo hospodaří převážně v horských oblastech Hrubého Jeseníku, v údolí Bělá a Staříče, od Červenohorského sedla až po Ramzovské sedlo, na celkové ploše 2.250 ha. Zabývá se jak živočišnou, tak i rostlinou výrobou a mechanizací. Vsadilo především na chov dojnic, ale i krav bez tržní produkce mléka, na chov ovcí a koz. Do povědomí spotřebitelů se zapsalo především jako producent sýrů ze směsi ovčího a kozího mléka, které jsou vyráběny podobnými technologiemi jako ve Švýcarsku a Francii, a je po nich velká poptávka.
Podmínky chovu, krmení i samotné živočišné a rostlinné výroby družstvo slaďuje s normami EU. V loňském roce podnik získal finanční podporu z programu SAPARD na celkem čtyři předložené projekty. Silnou kartou při vyjednávání finanční podpory od Evropské unie přitom byla vedle vysokého renomé podniku také ekologická zemědělská výroba, kterou se podnik zabývá. Ekologická výroba v jesenickém družstvu přitom zahrnuje i zmíněnou produkci mléka a mléčných produktů BIO.

Čtyři projekty v Bukovicích

Evropská unie přispěla prostřednictvím programu SAPARD na rekonstrukci farmy dojnic v Bukovicích, nedaleko Jeseníka. Z poskytnutých peněz však nebyla postavena žádná nová budova ani hospodářské zařízení. Jednalo se pouze o investice do rozsáhlé rekonstrukce.
Celkové náklady na kompletní renovaci čtyř hospodářských budov přitom činily 28 milionů Kč. Evropská unie na ni přispěla více než 7 miliony Kč. Z programu SAPARD byly financovány opravy tří objektů pro ustájení, zatímco rekonstrukci dojírny družstvo hradilo z jiných zdrojů.
Program SAPARD (v českém překladu Speciální předvstupní program pro zemědělství a rozvoj venkova) je jedním z nástrojů Evropské unie, jehož prostřednictvím jsou financovány konkrétní projekty v kandidátských zemích. Ty by měly řešit prioritní a specifické problémy spojené s trvale udržitelnými změnami v sektoru zemědělství a ve venkovských oblastech.

Prospěšnost SAPARDU

Unie vkládá do programu SAPARD ročně částku 520 miliónů EUR z Evropského zemědělského orientačního a záručního fondu (EAGGF), z toho pro Českou republiku připadá ročně 22 miliónů EUR. Pro sektor rozvoje zemědělství tak znamená podpora EU v rámci programu SAPARD ročně přibližně 540 miliónů Kč, pro sektor rozvoj venkova 270 miliónů Kč.
Finanční prostředky z programu SAPARD může kandidátská země čerpat až do okamžiku svého vstupu do EU. V našem případě tedy do 1.května 2004. Česká republika má rovněž zajištěny finanční zdroje na spolufinancování tohoto programu také z národního rozpočtu.
Veškeré práce na farmě v Bukovicích se stihly během loňského roku. Opravy začaly v polovině března a koncem listopadu již byly hotovy. S dojením se přitom mohlo začít už měsíc před kompletním dokončením rekonstrukce.
V oblasti rostlinné výroby se Zemědělské družstvo Jeseník zabývá také péčí o okrasné školky, rododendrony, vřesy a vřesovištní rostliny. Rovněž pěstuje žito na vysoce ekologické bázi.
Družstvo disponuje také rozsáhlým parkem zemědělské techniky, silničních motorových vozidel a zemních pracovních strojů, které dokonce pronajímá a zčásti i rozprodává. Nabízí k prodeji například rozmetadla, traktory, řezačky a nákladní vozy značek IFA, AVIA a V3S. Rozprodává i jednotlivé díly stojů: různé druhy klínových řemenů, ložisek, gufer nebo tlakových hadic. Součástí služeb jsou i servis a opravy techniky a motorových vozidel.
František Emmert

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down