29.07.2019 | 05:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Jihlava zvažuje, že přivede vodu ze Švihova

Jihlava uvažuje o přivedení pitné vody z přehrady Švihov. Navazuje na projekt havlíčkobrodské firmy Vodovody a kanalizace (VAK), jež se chystá protáhnout přivaděč vody ze Švihova do městyse Štoky ležícího 14 kilometrů od Jihlavy. Na protažení přivaděče do Jihlavy nechá město zpracovat studii, což bude stát 900 tisíc korun, řekl novinářům náměstek jihlavské primátorky Petr Laštovička. Uvedl, že město se kvůli suchu také snaží zlepšit hospodaření s vodou, včetně dešťové.

Například v Jiráskově ulici se podle náměstka po rekonstrukci asi 200 metrů chodníku změní jeho spád tak, aby voda stékala ke kořenům rostlin v parku. Na využívání dešťových srážek se město domlouvá i s developery a jedná s podniky odebírajícími nejvíc pitné vody nebo vody z řeky. Zvažuje i možnosti využití vody z městských plaveckých bazénů, která se teď pouští do kanalizace. Sucho výrazně poznamenalo místní zdroje pitné vody koncem minulého roku. Nádrž Hubenov, která padesátitisícové krajské město zásobuje především, byla v listopadu podle tehdejších údajů povodí zaplněná jen ze 36 procent. Jak řekla primátorka Karolína Koubová (Fórum Jihlava), teď zatím nejsou dopady sucha tak závažné, aby město muselo lidem zakazovat napouštění bazénů. "Věřím ve zdravý rozum každého jednotlivce, který, když se podívá z okna, vidí, že to sucho opravdu je," podotkla. Na propojování vodohospodářských soustav je možné dostat dotaci, ale město už se do tohoto programu s projektem na přivaděč ze Švihova přihlásit nestihne. "Bohužel v této věci předchozí vedení radnice malinko zaspalo, takže Jihlava nemá připravenou žádnou studii té trasy," řekl Laštovička. Doplnil, že s firmou VAK se město alespoň domlouvá na tom, aby při stavbě přivaděče z Havlíčkova Brodu do Štoků přidala jednu trubku, která bude v budoucnu sloužit pro Jihlavu.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down
Memory: 14MB (2.8% of 500MB)