Jihočeši začali se sklizní řepky

Jihočeští zemědělci zatím sklidili 83 procent ploch osetých ozimým ječmenem a začali se sklizní řepky. Ozimý ječmen je v kraji celkem na 16 100 hektaru, sklizeno už je 13 321 hektaru. Řepka je na 43 063 hektaru, farmáři plodinu sklidili zatím ze zhruba 200 hektarů, řekla ředitelka jihočeské agrární komory Hana Hricová. Postup žní bude záviset na vývoji počasí.

Výnosy jsou zatím lepší než loni. U ozimého ječmene dosahují v průměru 4,66 tuny z hektaru, u řepky to je 2,6 tuny na hektar.
Začíná už také dozrávat ozimá pšenice, zemědělci s její sklizní ale většinou ještě nezačali. „I když zatím výnosy a kvalita obilovin vypadá slibně, úrodu ohrožuje počasí. Časté srážky totiž zpomalují přesun zrna do skladů,“ uvedla.
Pokud zemědělci nebudou moci třeba kvůli dešti vjet do polí, u řepky se může vyskytovat drolivost, vlhko pak způsobuje plísně. Kvalita obilovin z potravinářského hlediska by pak klesala, podotkla Hricová. Na jihu Čech letos o pět procent narostl poměr ploch osetých ozimou pšenicí, o dvě procenta více je olejné řepky. Nárůst těchto plodin je na úkor žita a jarních obilovin, doplnila Hricová. Celkem je v kraji obilovinami oseto 145 720 hektarů, loni to bylo 147 133 hektarů.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *