12.10.2020 | 10:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Jihočeská úroda zelí bude kvůli deštivému počasí menší než loni

Zemědělský podnik (ZP) Malše v Roudném na Českobudějovicku, největší pěstitel zelí na jihu Čech, čeká výnos zhruba 35 tun z hektaru, asi o deset tun méně než loni. Část úrody zničily deště. Zatím podnik sklidil dva z asi 38 hektarů, sklizeň potrvá do konce listopadu. Kilogram hlávkového zelí prodává podnik malospotřebitelům za 16 korun, meziročně o korunu dráž. Uvedli to vedoucí krouhárny Iveta Hlaváčová a předseda dozorčí rady ZP Malše Eduard Šebenda.

Konzervárnám, jimž podle loňských informací prodal podnik asi 300 tun zelí, letos dodá jen asi 20 tun. Potřebuje hlavně vyrobit kysané zelí pro řetězec Kaufland, největšího odběratele, desítky tun. Kvůli tomuto řetězci investoval ZP i přes milion Kč do nového auditu kvality. Kysaného zelí bude kvůli deštivému počasí méně.

Osevní plochu podnik meziročně asi o dva hektary rozšířil, ale výnos bude nižší než loni. "Máme kolem pěti, šesti hektarů vymočených. Jsou to opravdu laguny, minimálně tři hektary, kde nevyrostlo vůbec nic. Letošní rok je horší než loňský: když jsme zaseli, bylo strašné sucho, spousta semínek nám zaschla a po zasetí začalo být takové vlhko, že nám to kvůli vodě nerostlo," řekla Hlaváčová. Podle Šebendy bylo mokro "enormní". Na kvalitě se počasí neprojevilo. Kilogram krouhaného zelí letos ZP prodává za 21 korun, hlávkového bílého za 16 Kč. Při sklizni se nejdřív prodá sto tun krouhaného zelí. Potom podnik dál krouhá, plní sklad a vykysané zelí dodává řetězcům.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down