Jihočeské Madetě klesl loni export

Největšímu českému zpracovateli mléka, jihočeské Madetě, loni klesl vývoz. U mléka se export snížil zhruba o třetinu. Nižší exportní podíl v minulém roce byl ovlivněn zejména ztrátou suroviny na počátku dubna, řekla mluvčí Madety Barbora Daňková.

Mlékárna loni na jaře přišla o dodávky mléka od Mlékárenského družstva Jih, snížilo je o 200 tisíc litrů denně na zhruba 330 tisíc litrů. Firmy se tehdy nedohodly na ceně mléka.
Vliv na export měly podle mluvčí i nevýhodné cenové podmínky na světových trzích a drobné výkyvy ve výrobě, například kvůli stěhování technologií v rámci centralizace a specializace výroby.
Madeta loni vyvezla 11,6 milionu litrů tepelně upraveného mléka, meziročně o zhruba 6,3 milionu litrů méně. Export sušeného mléka klesl loni o více než polovinu na 2362 tun. Přírodních sýrů mlékárna vyvezla 1899 tun, meziročně o zhruba 23 procent méně.
Madeta nejvíce vyváží do Německa, Libanonu, Thajska, Saudské Arábie či Spojených arabských emirátů. Například do arabských zemí míří podstatná část produkce sýrů Akawi či Jadelu. Poměrně velký zájem je o ručně vyráběné produkty. Kvůli tomu podnik zavedl speciální výrobny, kde zaměstnanci dodržují ruční postupy práce.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *