Jihočeské zahrádkáře trápí sucho

Jihočeské zahrádkáře stejně jako zemědělce či rybáře trápí sucho, některým vysychají studny. Po březnových mrazech zahrádkáři doufají, že mrazíky v době takzvaných ledových mužů nebudou tak silné, přesto radí zakrýt venkovní porosty netkanou fólií.

Na výstavě Hobby v Českých Budějovicích to uvedl Miloslav Tuček z českobudějovického územního sdružení Českého zahrádkářského svazu. Sucho je pro pěstování limitující. "Nezbývá nic jiného než zalévat a zalévat a vypořádat se s nedostatkem vody.
Věří, že letošní úroda by mohla být dobrá, pokud dokážou pěstitelé zajistit vláhu. Myslí si, že po mrazivém březnu už by nemusely být mrazíky kolem poloviny května tak silné. Nejnáchylnější jsou na nízké teploty okurky, rajčata a papriky. "Pro oblast jižních Čech se dají s úspěchem pěstovat ve skleníku, a když to má přijít do venkovní půdy, je třeba to ochránit před mrazíky. Doporučil bych venkovní porosty přikrýt netkanou fólií, protože zlepší tepelný režim a do jisté míry uchrání před mrazem, ale nesmí přijít velký mráz pod pět stupňů," řekl Tuček.
V Jihočeském kraji se ovocnářům podle něj nejvíc daří jablka, hrušky, švestky, slívy i třešně. Díky šlechtitelům již existují odrůdy jabloní do vyšších a nižších podmínek. Jabloň Golden Delicious bude mít podle Tučka v Polabí ovoce dobré, ale v jižních Čechách bude ovoce "řípovité" a nebude chutné. "Ale když si nasadím v těchto podmínkách rubinolu, tak ta dá pěkné a chutné ovoce i ve výšce 400 metrů, která je tady běžná," řekl zahrádkář.
Český zahrádkářský svaz sdružuje téměř 160 000 lidí z Česka v 2660 základních organizacích.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down