04.10.2006 | 10:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Jihočeský kraj podpoří včelaře

Radní v Jihočeském kraji se rozhodli, že ulehčí tamním 48 včelařům pohyb v současném těžkém ekonomickém prostředí a rozdělí mezi ně více než tři čtvrtiny milionu korun. K rozhodnutí o přidělení peněz z grantového programu přispěla také letošní dlouhá zima a choroby v chovech, uvedl jihočeský hejtman Jan Zahradník.

Finanční podpora je určena i na podporu začínajících včelařů, potvrdil hejtman. Chovatelé včel jsou podle něj většinou staršího věku, proto je třeba podnítit zájem mladých lidí a pomoci jim i s pořízením základního vybavení. Z 56 žádostí celkem za 830 tisíc korun uspělo 48 a mezi ně kraj rozdělí 769 tisíc korun.
Dlouhá zima a choroby letos v Jihočeském kraji zahubily v průměru až čtvrtinu včelstev. Někteří chovatelé v regionu však přišli i o polovinu svého chovu. Včelaři odhadují, že bude trvat minimálně dva roky, než obnoví plný stav chovů. Zahradník přislíbil, že kraj se bude snažit podobným způsobem podporovat včelaře i v příštích letech.
Počet včelařů v České republice nadále klesá. Loni jich bylo něco přes padesát tisíc, což je asi o třicet tisíc méně než v roce 1990.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down