Jihočeský kraj pracuje na projektu na záchranu hořečku

Jihočeský kraj pracuje na programu na záchranu a rozšíření kriticky ohrožené rostliny hořeček mnohotvarý český. Modrofialově kvetoucí květina roste v Česku jen na pár místech. Jednou z nejvýznamnějších lokalit jsou oblasti v okolí Šumavy. Hořeček se řadí mezi subendemity, jelikož jeho nejvýraznější celosvětový výskyt se váže téměř výhradně pouze k České republice. Novinářům projekt na záchranu hořečku představili v Horesedlech a Sudslavicích na Prachaticku zástupci Jihočeského kraje a přírodovědci.

Louky v Sudslavicích má v pronájmu Český svaz ochránců přírody Šumava. Dbá na to, aby se ohrožená rostlina rozrůstala. "Staráme se o ně (louky) specifickým způsobem. Na jaře je provzdušňujeme, to znamená, že z nich vyčesáváme stařinu, mech a listí. Je to kvůli tomu, aby se zde semenům rostlin více dařilo," uvedl za Český svaz ochránců přírody Šumava Jakub Hromas. Dodal, že louka se následně šetrným způsobem seče, kdy se tráva nesmí mulčovat. Po odkvetení hořečku a jeho vysemenění ochránci louku v polovině října pokosí.
Kriticky ohrožená rostlina začala z přírody mizet ve 20. století. Úbytek souvisel s tím, že se začaly vytrácet tradiční způsoby zemědělství. Hořeček se přestal v přírodě objevovat hlavně potom, kdy se přestaly kosit louky a nevyužívaly se ani jako pastviny. Projekt chce tyto způsoby obdělávání pozemků opět dostat do míst, kde se subendemit vyskytuje.
"Přínosem je proto návrat k tradičním způsobům hospodaření, oživení místních tradic a zachování kulturního dědictví," uvedla manažerka projektu Eva Ježková. Program podle ní mimo jiné prospěje také k zadržení vody v krajině. "Lokality hořečku v ČR jsou v rámci projektu dlouhodobě, každoročně a podrobně monitorovány a jsou sčítáni kvetoucí jedinci," uvedl vedoucí odboru životního prostředí Jihočeského kraje Zdeněk Klimeš.
Na projektu se kromě Jihočeského kraje podílí organizace Českého svazu ochránců přírody Onyx nebo bratislavské regionální ochranářské sdružení. Právě Slovensko, ale také Rakousko, Německo a Polsko jsou dalšími státy, kde se hořeček kromě ČR vyskytuje.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down