Jihočeský vodárenský svaz letos investuje rekordních 300 milionů Kč

Jihočeský vodárenský svaz (JVS) letos investuje rekordních téměř 300 milionů korun. Na investice vyčlenil svaz téměř 237 milionů a na opravy přes 53 milionů korun. Nejvíc peněz dá do obnovy řadu surové vody z přehrady Římov do úpravny Plav. Uvedl to mediální zástupce svazu Zdeněk Zuntych.

"Je to ambiciózní, ale reálný cíl, protože akce zahrnuté do plánu obnovy máme vesměs už připravené," řekl k investicím ředitel JVS Antonín Princ.Nejvíc bude stát dlouho připravovaná obnova řadu surové vody z římovské přehrady do úpravny Plav. V prvním úseku dlouhém 1,2 kilometru se vedle současného řadu položí nové roury o průměru 1200 milimetrů. Práce začaly v lednu a skončí v srpnu 2024. Letos na ně padne 113 ze 194 milionů. Na práce dalo dotaci ministerstvo zemědělství, 135 milionů, z nichž svaz letos vyčerpá 54 milionů.
"Všechny opravy a investice slouží k tomu, aby naše vodárenská soustava byla stabilní a bezpečná. JVS je spolek založený a vlastněný členskými městy a obcemi na principu péče o společný majetek a vzájemné spolupráce. To umožňuje udržet princip cenové solidarity," uvedl Princ. Dalších 27 milionů korun dá svaz za přestavbu jednoho z hlavních vodojemů na Táborsku, ve Zlukově, s kapacitou 3000 metrů krychlových. Zásobuje hlavně Soběslav a Planou nad Lužnicí. Jiné investice chystá svaz v úpravně Plav. Zhruba 43 milionů budou stát dvě odstředivky na odvodňování produkce kalu, vznikajícího při úpravě vody surové na pitnou. V úpravně se rovněž obnoví dispečink, řídící a monitorující provoz 70 vodohospodářských staveb, tvořících jihočeskou vodárenskou soustavu.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down