Jihočeští veterináři uložili loni 206 pokut za 2,39 milionu korun. Počet sankcí stoupl meziročně téměř o čtvrtinu. Nejvyšší pokutu zaplatila síť řeznictví za klamání spotřebitele a další opakující se nedostatky. Vzrostl počet podnětů týkajících se týrání zvířat, a to i u krav mířících na porážku. Uvedl to ředitel jihočeské veterinární správy František Kouba.
Nejvyšší sankce, 200 tisíc korun, byla pro společnost, která provozuje síť Řeznictví Frank. Stejná firma zaplatila i druhou nejvyšší pokutu, 120 tisíc korun. "V řeznictví bylo mnoho přestupků. Měli tam hodně klamavého označení, kdy se maso z Polska často vydávalo za české. Pak jsme často nedohledali původ potravin. Měli namleté maso, ačkoli k tomu neměli schválený provoz, opakovalo se to, bylo to ve velkém rozsahu," řekla právnička jihočeské veterinární správy Ludmila Plzová.
Loni dostali veterináři meziročně víc podnětů ohledně welfare čili životní pohody zvířat. Šlo zejména o psy, kočky, množírny, nelegální chovy. Problémy museli řešit i v některých menších jatečních provozech, kvůli převozu zvířat na jatka nebo tomu, jak se s nimi na jatkách zacházelo. V jednom případě chtěli chovatelé odvézt na jatka krávu s vyhřezlou dělohou.
Problémy jsou spíše u menších porážek. V kraji je 34 jatečných porážek, u velkých drží veterináři stálý dozor. "Máme tady větší procento jatek než kdekoli jinde. Co se týče velkých provozů, jsou kontroly a welfare nastavené velice tvrdě," řekl Kouba.*