Jihočeským zemědělcům vzrostly některé náklady meziročně až o 100 procent

Jihočeským zemědělcům chybí řada komodit, které kvůli válce na Ukrajině přestaly jiné státy vyvážet. Jde o maso i obiloviny. Zároveň zdražují ceny vstupů, třeba tuna sójových bobů potřebných do krmných směsí stojí 15 500 Kč, meziročně je to stoprocentní nárůst. Místní výrobce chce víc podpořit agrární komora soutěží Chutná hezky. Jihočesky, díky ní se snáz dostanou do prodejních sítí. Novinářům to řekli zástupci zemědělců a výrobců.

"Situace dopadá zejména na ty jihočeské zemědělce, kteří provozují živočišnou výrobu. Výkupní ceny obilovin, olejnin vystřelily ve srovnání s loňským rokem až o sto procent výše. Hnojiva jsou těžko dostupná, někteří evropští výrobci je přestali produkovat, protože kvůli vysoké ceně plynu se to nevyplatí. Nákupčí z celé Evropy objíždí naše podniky a nabízí historicky nejvyšší ceny za rostlinnou produkci, je velký zájem o prodej letošní úrody, která ještě ani nebyla zasetá," řekla ředitelka jihočeské agrární komory Hana Šťastná. Rostoucí cena krmiv se podle ní zatím neprojevila ve výkupní ceně od zpracovatelů.
Růst nákladů u krmných směsí vnímají Zemědělské služby Dynín. Část si vyrábějí samy. "Ale co se týče zdrojů dusíku, což jsou sójové boby nebo řepkový extrahovaný šrot, ty musíme nakupovat," řekl Jan Ženčuch z firmy. Cena obilovin na evropském trhu podle něj stoupla o 65 procent, sóji o 22 procent. Jde o komodity do krmných směsí. Tuna ječmene teď stojí 9000 Kč, sójových bobů 15 500 Kč, meziročně zdražily o sto procent. Firma proto také zdražila, tunu krmných směsí nabízí od března za 13 000 Kč, což je meziroční nárůst zhruba o třetinu.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down