Jihočeským zemědělským podnikům chybí zaměstnanci

Zemědělské podniky, které jsou členy jihočeské agrární komory, zaznamenaly výpadek 11 procent zaměstnanců proti plnému stavu. Příčinami jsou epidemie koronaviru i jiné faktory. Některé podniky se zřejmě obrátí na pracovní agentury, které teď mají volné zaměstnance kvůli zastaveným výrobám automobilek. Na komoru se obrátilo 308 zaregistrovaných subjektů s poptávkou po rouškách i dezinfekci. Uvedla to ředitelka jihočeské agrární komory Hana Šťastná a zástupci podniků.

Agrární komora (AK) ČR informovala, že přijímání sezonních zaměstnanců na krátkodobá povolení k pobytu je zastaveno, což může být problém při zavěšování chmele, v bramborářství či setí. "Vnímáme to jako potenciální problém pro živočišnou i rostlinnou výrobu. Jednáme s ministerstvem zemědělství, aby studenti zemědělských škol mohli alespoň krátkodobě v podnicích vypomáhat," řekla Šťastná. Všechny tři české zemědělské univerzity propojí zemědělce se studenty, kteří by chtěli vypomoci.
Jen nižší počty pracovníků chybí největší české mlékárně Madeta s 1500 zaměstnanci. Hlavně jde o pracovnice, které musely zůstat doma s dětmi. "Zatím se nám daří tyto výpadky řešit brigádníky. Očekáváme ale, že se situace bude postupně zhoršovat a náhrady budeme muset řešit ve větším počtu. K doplnění pracovníků budeme tedy poptávat pracovní agentury a potom uvidíme," řekl personální ředitel Madety Pavel Buryánek.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down